Как да се предпазим от хакерски email, маскиран като email от Фейсбук или Инстаграм

Posted by Иво Илиев in Маркетинг, Размисли on септември 13, 2024

Вчера говорихме с един от малкото истински вършещи работа хора от съпорта на МЕТА. Ставаше дума за две блокирани фейсбук страници и една открадната от хакери. Хакерите бяха от Виетнам и за жалост бяха окупирали акаунти, бизнес мениджър – всичко. За този казус трябваше да направим видео разговор с екипа на МЕТА, за да покажем бъг в платформата, който не позволява да се отървем от хакера, внедрил се в акаунтите. Добре, че те отреагираха професионално и помогнаха след час и половина видео разговор и щателен преглед на всички хакерски действия.

Оказа се, че всичко тръгва от мейл, който е уж от МЕТА

Поговорихме с тези готини хора от МЕТА по темата, тъй като исках да напиша тази статия с цел да се помогне на хората да не претърпят подобни измами от хакери и да загубят пари, акаунти, нерви и бизнес присъствие.

В нашия казус, който се хората от МЕТА се съгласихме, че е доста чест хакерът пуска фалшив мейл все едно е от МЕТА, чрез който те измамва да му изпратиш покана за Meta Business Suite или по-лошо – взема ти данните за email и парола за личен профил. По този начин хакерът взима пълен контрол над реклами, фейсбук страници, инстаграм бизнес профили и личен профил. Следващата стъпка е да ви навърти няколко хиляди долара или евро сметка.

Как да се защитите?

Няколко практични съвета, които вчера обсъдихме и с колегите от МЕТА:

  • Купете си антивирусна със защита за онлайн атаки. Парите си заслужават! Много често, когато говорим за хакнат профил – причината е вирус;
  • Активирайте двуфакторна идентификация, използвайки няколко метода, по които да я правите – не само СМС, че понякога СМС-ите не работят адекватно. Повече по темата тук.
  • Никога не отваряйте линкове или не кликвайте на бутони в email съобщения, които не сте сигурни, че наистина са от Фейсбук, Инстаграм или МЕТА. Това важи и за чатовете в МЕТА – Messenger, Inbox, WhatsApp.
  • Как да разберете дали email-ът е изпратен наистина от МЕТА? Екипът им ми е дал списък с всички официални мейли, които имат. Ето кои са официалните мейли, които от МЕТА използват, за да се свързват с Вас:
    • email адреси, завършващи на @facebookmail.com;
    • email адреси, завършващи на @go.facebookmail.com;
    • email адреси, завършващи на @business.fb.com;
    • email адреси, завършващи на @mail.instagram.com;
    • email адреси, завършващи на @marketing.facebook.com;
    • email адреси, завършващи на @support.facebook.com.

В случай, че получите email адрес, който завършва по друг начин, а не по гореописаните – вероятно е спам или хакерски – не кликвайте на никакви бутони и препратки в него!

Разбира се, съветите за защита и сигурност не се ограничават само до тези по-горе, но описаните тук са едно добро начало!

Следете дали хакери не са се наместили във Вашия профил във Фейсбук!

За целта е добре периодично да проверявате няколко места, където може да се е набутал хакера и да чрез тях да има достъп до Вашия профил, страници, реклами и пр.:

  • Първото място е т.нар. опция Connected Experience, която може да откриете на този линк. За да стигнете до опцията първо влезте в личния си профил и посетете Settings & Privacy, която се намира на този линк. От там имате достъп до личната си информация в Account Center – директен линк до нея имате тук. И вътре ще намерите менюто Conected Experience. После изберете „Logging in with accounts“ и вижте дали в списъка има профили (акаунти), които не са ви познати. Ако има – опитайте да ги отстраните;
  • Второто място е менюто Accounts в Account Center, което директно може да достъпите от тук. Ако видите непознати профили там – опитайте да ги отстраните.

Ако профила ми е хакнат и хакерът е влязъл със собствен акаунт в моят Account Center – какво правя тогава?

Влизате през компютър във www.facebook.com и кликвате малката стрелка върху профилната си снимка – за да достигнете до меню „Help & Support“ . После избирате „Report a problem“, а след това „Something went wrong“. Изглежда така:

Добре е да запишете видео или да снимате поне няколко екрана (screenshots) от това, което виждате за своя профил и Ви смущава. От падащото меню най-горе във формуляра изберете Others. В голямото текстово поле опишете на английски език в пълни подробности какво виждате и какво Ви притеснява.

Ако са ви хакнали бизнес профила

МЕТА ще Ви дадат яснота, най-вероятно ще замразят рекламен профил и други assets, до които имате достъп и ще Ви позволят да дадете обратна връзка. Статусът на проблемите може да проследите от Business Support Home – тук.

Горещо препоръчвам във връзка със защита на рекламните Ви разходи – да издадете отделно платежно средство за рекламите в платформи като Гугъл и МЕТА. Тези карти да използвате само за онлайн плащания на тези реклами и да захранвате периодично само със сумите, които сте планирали за бюджет на рекламите. По този начин при евентуална хакерска атака ще защитите фирмените си средства.

Споделете своите съвети…

как Вие се защитавате от хакерски атаки и какво сте преживели като такива? Успели ли сте да си върнете хакнати профили и как? Нека обменим знание по тази тема, която е важна за много потърпевши!

Иво Илиев

___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___

Comments (0)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *