През 2011г. една от социалните мрежи стана третата по население държава в света. Тогава написах статията "Оръжия за масово споделяне"…
Google Webmaster Central официално анонсираха на 7.юни.2011г. т.нар. „Authorship markup“.
Това е начин интернет авторите да заявят пред Google Search кои са техните авторски материали, които публикуват в различни интернет сайтове. Чрез специфичен код (markup), Google Search автоматизирано прихваща тези материали и в резултатите от търсене показва снимка на автора в единствената останала незапълнена част – дясно на резултатите.
Новината е добра както за блогъри и копирайтъри, публикуващи в интернет пространството, така и за електронните медии, които бълват големи порции съдържание от авторски екипи. Най-вече – подобна инициатива от страна на Google лансира по-добра „видимост“ в резултатите от търсенето на най-активната аудитория от влиятелни интернет личности.
Как работи Google Authorship?
Накратко авторът пише статия и поставя в края й името си, което е линк към негово CV или друга информация за него. Този линк бива проследяван от Google и съответната статия се индексира в резултатите от търсенето, включвайки в себе си информация за това кой е авторът й. Когато търсим статията в Google Search, ние виждаме в резултатите, че срещу тази статия е снимката на автора, която е линк към неговия (забележете) Google Plus профил.
Как да кандидатствате за включване към Google Authorship?
Първо трябва да знаете, че в момента тази услуга е в нещо като тестов период и са одобрени малцина международно известни автори и блогъри. Ще ви кажа например, че Rand Fishkin не е сред тези хора. Нищо не пречи, обаче, да сте подготвени отрано, и когато услугата започне да работи с пълна сила да се зарадвате приятно на новият начин на индексиране. Препоръчвам го на всяка новинарска медия, блогър и копирайтър, който иска да лансира професионално своята личност в Google.
Друго важно нещо, което трябва да знаете за да кандидатствате е, че хората със стари, утвърдени медии и блогове са с предимство. Освен това трябва да имате и Google Plus акаунт, който да е публично видим (вижте в настройките му как става това).
Така, че да преговорим първите няколко критерия (ох, много са, ще видите!):
- Да имате или да сте част от авторитетен сайт с авторско съдържание
- Да имате публично достъпен GOogle Plus профил
- Частта „Информация“ от Google + профила да е попълнена максимално подробно, което включва и ваша снимкаСлед това ви е необходимо:
- Да създадете страница от вашия блог или интернет медия, в която да пишете конкретно за себе си – автобиография, дейност, професионални умения и пр. Не забравяйте и снимка.
- Всяка ваша статия трябва да съдържа линк към страницата с информация за вас. Този линк трябва да включва атрибута rel=author в <a href></a>. Например моят линк е <a href=“http://ivosiliev.com/pageivoiliev“ rel=“author“ target=“_self“>Автор: Иво Илиев</a>
- Важно е в страницата, в която пишете за себе си да въведете възможно повече източници, в които също пишете, например Facebook, Twitter, Google Plus, различни блогове, медийни сайтове и пр. Колкото повече информация – толкова по-добре. Когато публикувате тези връзки, те трябва да линкват към вашите профили или страници с персоналната ви информация. Важно е линковете да имат атрибут rel=me към <a href=““></a>. Симпатичен бутон за Google + може да си генерирате безплатно оттук
- Същите тези източници въведете в Google Plus профила си, в частта „Връзки“, отдясно в раздел „Информация“
- Когато сте приключили с писането на информация за вас е добре да проверите дали всичко е наред с markup-а, т.е. дали кода в линковете ви е правилен. За целта влезте туки напишете домейна си в полето. Ако сте въвели правилно авторските атрибути към линковете трябва да имате зелен надпис Verified за тях:/кликнете на снимката за да я увеличите в по-голям размер/
- Google изискват задължително да сте кликнали поне на един +1 бутон за някой сайт или страница в Интернет. Скромно ви предлагам да кликнете на +1 за моя блог горе вдясно 🙂 Ако пък искате – добавете си този бутон и във вашите страници – вижте как оттук
- Остава от настройките на Google + профила си да направите публично видим табът +1, който показва feed от споделени страници, за които сте кликнали на +1 бутоните.
- Отново дайте редактиране на профила в Google Plus, но този път за информацията във „Връзки“ (която се намира в таб „Информация“ от профила ви). Там добавете нова връзка с линк към вашата страница с информация за вас (виж точка 4. по-горе). Ще забележите, че имате чекбокс „Тази страница е конкретно за мен“ – отбележете го:
/кликнете на снимката за да я увеличите в по-голям размер/ - Освен тази връзка, трябва задължително да добавите и линк към началната страница на сайта, в който е вашата страница с информация за вас.
- Отново проверете всяка от по-горните стъпки, защото сме почти на финала и трябва всичко преди това да е както трябва 🙂 Остава да кандидатствате. Това за сега се случва от тази форма на Google
- Сега чакате и стискате палци…
За уеб сайтове с публикации на повече от един автор
Отново следвате стъпките по-горе с тази разлика, че ако авторите нямат свои отделни страници с биографични данни, могат вместо тях да ползват своите Google Plus профили.
Все пак аз препоръчвам на онлайн изданията да спазят стриктно markup-а и да предприемат точно описаните по-горе стъпки, като създадат страници с информация за своите автори.
Как това помага за SEO?
Не забравяйте, че Google винаги са работили по оптимизация на интерфейса при резултатите от търсене с цел да акцентират на определени заслужили това резултати. Наблюдаваме подобно нещо за регионалните търсения, защо да не го направим и за авторите?
Хитро е, че Google имат изискване да обвържат авторите с Google Plus и да ги лансират в социалната си мрежа, която съвсем скоро пуснаха. За да получите препоръчани авторски статии от Google, обаче, трябва да имате Google акаунт и да сте влезли с име и парола в него.
С други думи „авторските“ резултати са със социална тежест в индекса на Google, в което всъщност има голяма логика, защото така избирате какви неща да четете в своя Google + от най-интересните разказвачи в света 🙂
Конкретно за SEO, Google ни предлагат повече инструменти за по-добър ранкинг и позициониране в резултатите на потребителите. На мен лично ми харесва и фактът, че Google приемат имената на тези личности като техни брандове и им дават възможност за search брандинг.
Ако го погледнем от страна на Panda Update – вероятно това е отговорът на Google за защита от копиране на статии и опазване на авторското право, но все пак дали тази промяна е част от новия алгоритъм за оценка на сайтовете – само можем да гадаем.
Тези последователни стъпки на Google ни карат да се замислим каква всъщност е ролята на +1 бутонът и дали той в бъдеще няма да е инструмент за осигуряване на по-добър ранк в резултатите от търсенето. И още нещо – дали няма да сме свидетели на преосмилена концепция за онлайн репутацията в Google, след като в него вече сериозно заработват различни социални сигнали?
Доста теми за размисъл нали?
Повече за Google Authorship може да научите в официалната помощна документация тук
И за финал искам да ви покажа един по-различен „поглед“ на Google относно социалните кръгове – т.нар. „социални връзки“. Очевидно Google опитва да догони Facebook в изграждането на обемна и подробна социална карта на хората и обектите по света, но този път това да стане част от SEO.
Ето го и линка 🙂 Потърсете себе си в списъка за да видите каква информация за социалните връзки е събрал Google за вас.
Update: Официално видео:
Update 2: Вече има и WordPress плъгин и то разработен от българин, мой приятел и колега, Георги Стефанов (Gan)! Вижте тук
Иво Илиев
___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___ View all posts by Иво Илиев
[…] благоприятните среди за link building. Което ме подсеща и за Author Ranking-а , т.е. оценяването на автори в мрежата (да се похваля […]
да ето това е новина!! иска малко търпение…но за добрите неща ни е необходимо такова
[…] статия на български по темата попаднах на статията Google + и SEO за автори, журналисти и блогъри на Иво Илиев. Тогава си казах „не може да бъде […]
Иво второто стана, но първото го слагам точно както в твоята страница, но с моя профил и ми дава все това:
Extracted Author for this page
author
linked author profile = http://www.lifehackerbg.com/hristostoyanovbio
Error: Author profile page does not have a rel=me link to a Google Profile (learn more)
🙁
Иво много ти благодаря за изчерпателния отговор, ще направя както казваш 🙂
Иво, преди да ти пиша 5 пъти четох инструкциите и не мога да разбера какво не правя както трябва. Като валидирам дали всичко е ок ми излиза следното:
Extracted Author for this page
author
linked author profile = http://www.lifehackerbg.com/hristostoyanovbio
Error: Author profile page redirects to another URL
redirect url = http://www.lifehackerbg.com/hristostoyanovbio/
google profile = http://profiles.google.com/117393207476945681082/about
Error: Google Profile does not link to article site (learn more)
Моля за малко помощ ако имаш възможност да ме насочиш какво бъркам. Благодаря ти
Пропуснал си някой неща:
1. тук http://www.lifehackerbg.com/hristostoyanovbio трябва да сложиш линк до G+ профила си с rel=me атрибут
2. тук http://www.lifehackerbg.com/ (в началната ти страница) на едно място (в За мен от главното мен) имаш линкване до http://www.lifehackerbg.com/hristostoyanovbio/ , а после долу във футъра имаш линкване до http://www.lifehackerbg.com/hristostoyanovbio. Т,е. на едното място имаш наклонена черта (/) в края на адреса, а на другото нямаш – уеднакви адреса стриктно навсякъде за да покриеш изискването за каноничност на URL адресите 🙂
Това е супер, така ще излизаме преди агрегаторите и социалните bookmarking мрежи 😀
Аз изпълних всички критерии, валидираха ме в G+ , но още нямам нито отговор, нито излизам (или поне аз не мога да се видя може би) по този начин 🙁 Надявам се в бъдеще да се случи 🙂
Това наистина е добра новина. Благодаря за страхотното ревю.
Новите неща са прекалено много за да бъдат осмислени. Но и на това ще му дойде редът.
да, напоследък наистина са прекалено много и прекалено сложни, а не се знае точната полза от тях. Като цяло аз нямам как да не съм зад идеята да се лансират интернет авторите – това ми харесва наистина