Това, което всъщност трябва да разберем е не дали е правилна, а дали е конвертируема, т.е. имаме ли реална възвръщаемост на инвестициите си (ROI) от маркетинга в социалните медии и как можем да оптимизираме бъдещите си разходи за реклама в социални медии.
По-долу съм описал кратък план, с който специалистите в областта на social media marketing-а (или т.нар. social media managers) могат да докажат фактически на клиентите си каква е възвръщаемостта на инвестициите и да определят начините за бъдещото финансиране и оптимизация на рекламната кампания в социалните медии.
1. Нужни са ви детайлни статистики преди да започнете маркетинг за социални медии. Това са статистики за:
– Посещенията в различните източници на трафик, като под “източници на трафик” в този случай се разбират всички интернет източници, които отвеждат клиенти към бранда ви;
– Финансови отчети за продажбите, броя клиенти и потреблението на клиентите;
– Статистики за “сигналите”, въздействащи положително или отрицателно на онлайн репутацията на бранда;
Веднага още тук вероятно ще се сблъскате с множество проблеми по намирането на информацията, но тя е жизнено важна за бъдещата ви отчетност относно резултатите.
2. Направете план за бъдещето с посочени отделни стъпки от маркетинговата кампания в социалните медии и времето за изпълнението им.
Планът е по-скоро за вас – в него описвате социалното поведение в отделните социални канали. Например: Понеделник – стартиране на игра във Фейсбук, известяване за играта в Туитър, статия за регламента на играта в корпоративния блог, съобщение във форуми
3. Допълвайте плана в настоящето с това, което действително се е случило и сравнете доколко то отговаря на предварителния ви план (от т.2)
С други думи следете реакциите на аудиторията в отделните социални канали и се учете от нея. Така научавате кой седи срещу вас или какъв е психологическия профил на по-голямата част от аудиторията. Опитайте се да я характеризирате и категоризирате на групи по различни критерии и белези според реакциите.
4. Сравнете и анализирайте промените в социалните медии с промените на продажбите и печалбите на фирмата поотделно.
По-точно сравнете активността на потребителите (консумация на медия, ангажиране под формата на създаване и споделяне на съдържание) с броя на продажбите на фирмата, а след това с печалбите на фирмата за периода. Следете нещата краткосрочно(например седмично) и дългосрочно(месечно, тримесечие, шестмесечие)
5. Проучете колко са новите потребители на стоки или услуги на фирмата и как се увеличават/намаляват преди и след кампанията в социалните медии.
След като приключи рекламната кампания по плана ви (виж т.2) може да сравните ръста в новите потребители преди и след кампанията. Това е важен фактор, особено, когато конкретно става дума за налагане на бранд в нова пазарна ниша или цел към увеличаване на пазарния дял.
6. След това трябва да имате отговори на въпросите:
- Колко често клиентите купуват (транзакции на седмична, месечна или тримесечна база)
- Колко клиента са достигнати (“нетни” нови клиенти)
- Колко потреблява всеки клиент (средна стойност на сумата за една транзакция)
Така ще имате три стойности, които охарактеризират вашата възвръщаемост на инвестицията: честота, обем и печалба
7. Сега следва да сравните честотата, обема и печалбата с онлайн репутацията и източниците на трафик от различните социални медии – социални мрежи, блогове, форуми, коментари и пр.
По този начин ще разберете кое работи и кое не работи за трите стойности на възвръщаемостта. Ако например за съответния период имате ръст в “нетните” нови клиенти и в феновете от страницата ви във Фейсбук, значи е удачно да рекламирате тази страница с платена реклама във Фейсбук. Ако например имате спад в потреблението и увеличение на негативните отзиви за вашата фирма – значи е време да инвестирате повече в управление на онлайн репутацията и изчистване на имиджа.
8. Сравнете всичко, описано по-горе: статистики от отделните източници на трафик, репутация в интернет, вашата активност в социалните медии, активност на интернет аудиторията, активност на клиентите относно потреблението му, наличието на нови клиенти, отливите на клиенти.
Така ще може да видите няколко неща:
- Сезонност или тенденции през седмицата или месеците;
- Кой вид активност от ваша страна е най-рентабилна;
- Каква е тежестта на влиянието на онлайн репутацията върху печалбата ви;
- Кои източници на трафик не си струват инвестицията;
- Какво може да бъде оптимизирано и какво прекратено в кампанията на следващ етап.
Търсете трендове и правете изводи на база тенденциозността, която сте открили – това е много важен момент.
9. Опишете всичко в анализ на кампанията и предложете варианти за оптимизиране на разходите
Понякога в този етап има едно грешно схващане, че щом става дума за оптимизиране на разходите, значи специалиста по social media marketing едва ли не не си е свършил работата на 100%. Разбира се той не е врачка за да предвиди какъв ще е развоя на кампанията относно икономическата ситуация в страната и сектора, реакциите на потребители и конкуренти и куп други външни фактори, независещи от него. Затова в плана за оптимизация няма нищо страшно или срамно, напротив – това е един експертен поглед на база опита и данните от изминалия период. Нещо задължително за да продължи работата между social media manager-а и фирмата в бъдеще.
Благодаря Ви за подкрепата! Надявам се тя да Ви бъде полезна и ще съм още по-благодарен ако напишете мнение в коментар или споделите статията в социалните мрежи.
А рекламират ли български фирми в социалните мрежи и колко са те?
Разбират ли малките и средни фирми предимствата на новата среда за малкетинг, реклама и набиране на персонал??
Ако съдя по статистиките, които съм разглеждал (за България информацията е оскъдна, но достатъчна), фирмите обръщат голямо внимание на социалните мрежи като нов и модерен канал за пряка комуникация с клиенти и партньори, като инструмент за управление на интернет присъствието (онлайн репутация, seo) и интернет продажбите.
Това дали разбират какви са предимствата – по-скоро, в повечето случаи, не. Повечето фирми са в социалните мрежи защото е модерно или просто за да присъстват и там, освен в другите канали. Но, все пак, затова сме ние – за да им помогнем да разберат възможностите и да се възползват от тях. По мои наблюдения фирмите от сферата на услугите могат да постигнат доста добри финансови показатели чрез социалните медии.
Наистина статията е страхотна и предизиква доста размисли по темата. Подкрепям мнението, че повечето фирми използват социалните мрежи като средство за повишаване на рейтинга и имиджа, а не определят реалната възвръщаемост на инвестициите. Плана, който сте изложили е подробен и според мен доста надежден. Ще го имам впредвид при провеждане на маркетинговата стратегия на фирмата, в коята работя. 🙂
Pingback: Блог на Иво Илиев | SEO, SEM и Метрики на успеха
Pingback: Блог на Иво Илиев | Facebook buzz маркетинг примери
Много добра статия. Браво. Аз лично съжалявам, че мноооого малко компании възприемат Социалните медии като място за btl комуникация. Когато някой бренд се престраши да влезе планирано, а не хаотично във ФБ, той мисли главно за имижда си… не толкова за ROI, краткосрочни и дългосрочни отчети и т.н.
Но и нашето време ще дойде 🙂
Благодаря! Дай Боже да му дойде времето. Все пак социалните мрежи са страхотно място за Call to Action, за който задължително ни трябва BTL комуникация. А там си е истинско изкуство да проработи формулата купи -> изпробвай -> сподели.