През 2011г. една от социалните мрежи стана третата по население държава в света. Тогава написах статията "Оръжия за масово споделяне"…
За да представите най-успешно своят бизнес във Facebook, е добре да имате т.нар. „фен страница“. Това е част от платформата на Фейсбук, която съдържа форум, обща информация за вас, раздели за снимки и видео и прословутата за Фейсбук „стена“, където тече диалога между вас и вашите посетители.
В днешно време Фейсбук се разви дотолкова, че изискванията към фен страниците евоюлираха към нещо много по-богато на възможности и съдържание.
По-долу ще се опитам на кратко да ви помогна да направите една работеща фен страница за бизнеса ви. Също така ще опитам да разясня какво е микросайта във Фейсбук, каква е неговата роля за вашето представяне и как да увеличите трафика от Facebook към сайта си, като едновременно ангажирате по-сериозно аудиторията си с помощта на социалната платформа.
Какво е необходимо да притежава една Fan Page във Facebook?
- Брандиран аватар
Аватарите са снимките на профила, които се появяват горе в ляво на фен страницата. Обикновено Facebook ги компресира и разваля качеството им, но ако е 200 пиксела широко и оптимизирано за web (може да използвате Photoshop опцията „Save for Web“) изглежда страхотно;
- Добро заглавие
Това е името на страницата, което веднъж зададено, повече неможе да промените. Затова бъдете внимателни – спазвайте няколко основни правила:
- Първо: не прекалявайте с дължината на името
- Второ: понякога името на продуктите или услугите, които предлагате „работят“ по-бързо отколкото името на бранда ви(затова някой правят по две фен страници). Например фирма „Car Paradise“ предлага немски автомобили втора употреба. Вероятно създаването на фен страницата „Car Paradise“ ще популяризира добре бранда Ви, но ако страницата е с име „Аз харесвам немските автомобили“ вероятно за по-кратко време ще натрупате доста повече фенове и ще имате доста повече теми за разговор с тях.
- Добро описание
Описанията са на две места – в бутон „Информация“ и в карето точно под аватара на страницата. Постарайте се да попълните „Информация“, а в карето включете кратко обяснение за темата на страницата и данни за контакт (телефон, сайт, адрес).
- 100% видимост на съдържанието
От настройките няма да е лошо да разрешите да се виждат вашите постове и постовете на феновете едновременно на стената. Активирайте и опцията, с която страницата ви да е видима и за хора, които не са се логнали във Фейсбук – така и Google ще ви стане фен.
- Кратък адрес
След като страницата ви натрупа определен брой почитатели, влизате в www.facebook.com/username и си подбирате хубав кратък URL за нея.
- Микросайт
Да си дойдем на думата!
Как така микросайт във Facebook?
Преди последният ъпдейт на Фейсбук, всеки собственик на фен страница можеше от настройките й да избере дали при влизане в нея първо да се вижда „Стената“ й, или първо да се показва съдържанието на друг бутон от главното й меню. Чрез FBML (Facebook Markup Language) всеки администратор на страница можеше да персонализира свой бутон от менюто и да си създаде собствен микросайт с каквото си поиска съдържание (Как? Свържете се с мен оттук).
Това беше наистина страхотно – фен страниците с микросайт предлагаха много повече на посетителите: показваха им новите теми от официалните сайтове, приканваха ги да участват в игри и анкети, даваха им възможност да коментират и оценяват новото съдържание, промотираха нови продукти, дори продаваха продукти.
Обяснявам всичко това, защото много малко български брандове имат подобни микросайтове във фен страниците, а и от едно малко проучване, което направих се оказа, че темата е слабо позната. Уверявам ви обаче, че микросайтовете наистина вършат чудесна работа. Аз самият съм направил няколко и съм виждал как за кратко време голям поток потребители биват пренасочени от фен страниците към официалните сайтове именно чрез тези микросайтове. Да не говорим как улесняват потребителите при получаването на нова полезна информация.
Какво стана с микросайтовете?
Както по-горе сигурно сте забелязали – за микросайтовете говоря в минало време. А и заглавието звучи лееко притеснително.
Както по-горе написах, схемата с микросайтовете наистина работеше отлично:
- Правим една фен страница, спазвайки 6-те точки, които описах по-горе;
- Настройваме я да показва вместо стената, микросайта, и когато посетителите влизат виждат първо него;
- В микросайта имаме цялото главно меню на сайта ни плюс няколко полезни карета, откъдето посетителите се информират и участват с коментари;
- Използваме микросайта за да „подаваме трохи“. С други думи показваме само малка част от най-интересното в официалния ни сайт и слагаме бутон „Научете повече“, с който прехвърляме трафика от фен страницата в сайта ни.
След последния ъпдейт на Фейсбук, обаче, схемата се промени. Когато настроим фен страницата да показва микросайта ни вместо стената си, тази опция работи само за хора, които не са логнати във Фейсбук. С други думи всеки посетител ще вижда стената на страницата, а само тези, които не са влезли с име и парола ще виждат микросайта.
Кой за какво се бори?
Всъщност това с микросайтовете е напълно нормална реакция от страна на Facebook – все пак и тази мрежа, както другите социални сайтове се опитва да си ни задържи вътре в нея. Микросайтовете от своя страна правят обратното – изкарват посетителите от Фейсбук и неусетно ги прехвърлят в официалния сайт на бранда.
Нещата, погледнати от наш ъгъл:
Ние, като собственици на сайтове, съответно и на фен страници във Фейсбук, бихме искали да увеличим източниците си на трафик. Ок, Google обикновено е най-добрият източник, но често се случва така, че участието ни в няколко социални мрежи, носи общ трафик от тях, които е равен, или дори по-голям от този от Google. С други думи добре е да се стремим към по-добри позиции в Google (SEO, SEM), но е два пъти по-добре ако освен него се възползваме и от трафика от социалните мрежи. По този начин ние гледаме на социалните мрежи под наш ъгъл, като собственици на сайтове:
- Социалните мрежи трябва да ни носят свеж трафик към сайта;
- Социалните мрежи трябва да са социалната медия, чрез която информираме част от посетителите си;
- Социалните мрежи са канал за комуникация – обратна връзка с аудиторията ни;
- Социалните мрежи трябва да спомагат за допълването на съдържание в сайта ни;
- Социалните мрежи трябва да спомагат за по-добрата ни онлайн репутация;
- Социалните мрежи следва да правят всичко това безплатно…. ???
Нещата, погледнати от странта на социалните мрежи:
Социалните мрежи са създадени „празни“ – ние биваме всячески подтикване да ги „пълним“ със съдържание. Отскоро и Google се светнаха, че социалните мрежи могат да „пълнят“ със съдържание резултатите от търсене и се получи една истинска онлайн хранителна верига. Накрая всички са доволни: ние си получаваме удобството в комуникацията и информираността си, Google си обогатяват индекса и стават по-полезни и ползваеми, социалните мрежи стават по-известни в резултатите от търсене и потребителите в тях прекарват повече време с повече хора. Как обаче гледат социалните мрежи на нашите идеи за увеличаване на трафика към собствените си сайтове?
- Собствениците на сайтове трябва да бъдат подтиквани да ползват рекламните програми на социалната мрежа;
- Собствениците на сайтове трябва да бъдат подтиквани да ползват услуги основно от социалната мрежа;
- Собствениците на сайтове трябва да научат своите посетители как да ползват социалната мрежа;
- Собствениците на сайтове трябва да доразвиват социалната мрежа, предлагайки достатъчно качествена и нова информация постоянно;
- Собствениците на сайтове трябва предимно да комуникират с посетителите си – останалите дейности е по-удачно да протичат извън платформата на социалната мрежа;
- Собствениците на сайтове следва да използват социалната мрежа като медиен информационен канал. Затова социалната мрежа предоставя собствен RSS;
- Собствениците на сайтове следва да правят всичко това безплатно…. ???
Както виждате нещата са едни и същи погледнати и през погледа на собствениците на сайтове, и през този на социалните мрежи. А именно – всеки иска съдържание и трафик.
Кокошката или яйцето?
Ако започнем да спорим дали съдържанието поражда трафика, или трафика поражда съдържание, все едно да се скараме за това кое е първо – кокошката или яйцето?
Ако в една фен страница във Facebook привикаме трафик от хора, социално ангажирани с тематиката на страницата, този трафик от почитатели неимоверно ще обогати страницата и със съдържание. В обратния случай – ако снабдяваме аудиторията с достатъчно полезна информация във Фейсбук, това би довело до мълва и би увеличавало трафика в бъдеще.
Аз, като собственик на сайт, предпочитам да увеличавам трафика в него. С други думи желанието ми е да използвам фен страницата като още едно допълнение на сайта си, с което да науча повече за своите посетители и да ги подтикна да влизат в сайта ми. Това мога да правя най-вече чрез микросайта си.
И сега какво ще стане с микросайтовете?
Това, че стената на страницата ви играе първа цигулка, съвсем не означава, че микросайта е излишен. Напротив! Няма да ви губя времето с повече свои разсъждения, а направо ще дам няколко практически съвета как да насочите вниманието към микросайта си:
- Напишете с главни букви името на бутона от главното меню на фен страницата, който води към микросайта ви;
- Завлачете бутона с микросайте възможно най-наляво в главното меню на фен страницата;
- Направете си „Кутия“ (Как? Свържете се с мен оттук) и в нея поставете каре със специален дизайн и широчина не по-голяма от 200 пиксела. В това ваше каре може да пуснете банери, водещи към сайта, бутони от главното меню на сайта ви, RSS заглавия на последни новини и пр. Това каре може да съдържа и бутон към микросайта ви.
След като имате подготвено и програмирано каре, влезте в раздел „Кутии“ (от едноименния бутон в главното меню на фен страницата ви), намерете кутията с това каре и в горният й десен ъгъл кликнете на иконката с моливчето. Изберете „Премести в раздел Стена“ от контекстното меню и воала – в дясната колона на стената ви ще се покаже вашето каре с индивидуален дизайн и съдържание;
- Напомняйте за микросайта с публикуване на линк към него в стената на фен страницата ви;
- Направете микросайта така, че да допълва официалния ви сайт.
Фен страница » Микросайт » Апликация
Фен страниците се развиват. Фейсбук се развива. Потребителите искат все повече. Вие не бива да стоите и да гледате безучастно!
Не си правете фирмен профил във Фейсбук – неможе да поканите целия свят да ви станат „приятели“, по-скоро ще досадите и ще ядосате повечето потребители на социалната мрежа. Не е достатъчно и само да си направите фен страница – фен страници вече под път и над път. Не е достатъчно ефективно просто да си говорите с другите във фен страницата ви – те надали са постоянно свободни за вас, а и надали имате какво толкова да си кажете – ако вие лягате и ставате с мисълта за вашия бизнес, те не го правят.
Предложете на своите почитатели анкети, дискусии, видео, мултимедия, игри, промоции. Да, тези неща можете да ги предложите чрез Facebook и не – те съвсем не са непосилни като инвестиция.
Ние обичаме да взимаме пример от големите брандове, а когато силите не ни стигат си казваме „Е, все пак ние не сме Кока Кола, нали?“. При обогатяването на една фен страница, обаче, изобщо не става дума за космически бюджети. Не става дума и само за големи компании – всеки бизнес, който вярва, че Facebook може да е от полза за развитието му, може да предприеме подобна инвестиция.
Приложенията (игрите) във Фейсбук, добре направените функционално и дизайнерски микросайтове, допълнителните разработки за фен страниците – това вече са задължителни елементи във едно бизнес представяне във Фейсбук.
Иво Илиев
___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___ View all posts by Иво Илиев
[…] към персонализирани страници – наричаме ги „микросайтове„. Ето един пример за микросайт тук , ето и втори […]
[…] е нещо като профил, който обаче прилича на микросайт в рамките на Фейсбук. Този профил може да се управлява […]
Абсолютно прокрепям 3D Уеб дизайн, ако ще се плаща за консултацията е съвсем нормално и етично да се уповести. Все пак когато отиваш на лекар било то и при личния знаеш че ще плащаш въпреки консултацията без знчение каква ще е тя.
Съгласен съм с Вас г-жо(г-жице) Костова. Наистина, когато отида на лекар знам, че ще платя и лекаря не е нужно да ми го припомня всеки път. Аз отивам при него за да ми даде своето професионално становище и да реши проблемите ми. След прегледа или консултацията ми казва дали и колко трябва да платя. Така е и при юристите, и при счетоводителите, и при финансистите, занаятчиите, дизайнерите – всички, работещи в сферата на услугите хора, знаете добре това.
🙂 Ок, това ми е ясно, напълно нормално е да е така. Имам предвид ако е платена услуга – интересувам се сериозно. За другите потенциално интересуващи се потребители също би било по-ясно ако пишеше „свържете се с мен за платена консултация“ например.
Подходът е индивидуален щом се отнася до микросайтове. Консултация, изработка, доработка – много зависи от добрата оценка и позицията на бранда в Интернет.
Много добра статия за фейсбук! Интересно ми е само защо е написано „Свържете се с мен оттук“. Ако статията описваше методите с които това се прави щеше да е много по-популярна. На мен също би ми било много интересно да разбера поне 2 от нещата на които пише „Свържете се с мен оттук“. Може ли да получа повече информация на моя емайл как може да го разбера?
Е, и аз ако отида на доктор и ми каже как сам да се лекувам този доктор ще стане много по-популярен, но уви… ако Вие познавате такъв доктор ще се радвам да ме свържете с него.