През 2011г. една от социалните мрежи стана третата по население държава в света. Тогава написах статията "Оръжия за масово споделяне"…
Facebook е адски динамична среда, особено след публичното предлагане на акции и драмите около това. Виждаме какви ли не нови експерименти, слухове, разработки и social продукти, което все още не може да се каже дали е радостно, но определено се търсят добре работещи неща за развитието на платформата и компанията Facebook.
По-долу ще ви разкажа за няколко важни промени, които предстоят през септември и октомври, и които е добре да имате предвид:
Край с Offline достъпа до потребителски данни
Сигурно сте забелязали, че някой приложения и сайтове с facebook connect(оторизация) искат достъп до Вашите потребителски данни (споко, става дума за данните, които публично предоставяте) денонощно. Това се правеше с цел самите сайтове и приложения да осъществяват интеракции с профила ви дори и да не сте логнати във Facebook.
Поради различни съображения за сигурност Facebook спират тази възможност през октомври (на 3.10.2012). На нейно място идва опцията да „раздавате“ access_token със „срок на годност“ между 1 и 2 часа.
Освен това различните оторизации за различни операционни системи (мобилни или десктоп) ще имат програмно осигуряване за негодните или изтекли access_token-и. Повече информация за това вижте тук
За първи път се премахва плъгин. Това е Live Stream плъгина
Наистина до момента Facebook само са пускали нови plugins, но не са премахвали. Всяко нещо обаче си има първи път. Просто Live Stream не се ползва почти никъде, откакто миналата есен се появи най-новата версия на facebook comments. Не се притеснявайте ако сте интегрирали Live Stream в сайтовете си – facebook ще го заменят с Facebook Comments Plugin-а след 3-ти октомври.
Миграция на Open Graph фен страниците към стандартни
Вероятно знаете, че когато интегрирате Open Graph в сайта си се създава една автоматична фен страница на този сайт. Нейното съдържание (профилна снимка, описание и пр.) се взаимстват периодично от съдържанието на index-а на самия сайт. Освен това тази фен страница е скрита за феновете й – ако някой опита да я отвори бива пренасочен към уеб сайта ви. Да, обаче тук точно имаше една „дупка“ в ползваемостта – администратора на тази автоматична фен страница можеше да публикува статуси към феновете на сайта. Това меко казано е объркващо, но носеше добър трафик и се възползвахме до скоро от тази опция.
Вече обаче не можем – Open Graph интеграцията вече не създава такива авто-страници, а старите до 3.10.2012 трябва да преминат към стандартни. Това преминаване очаквах да става лесно и бързо, но поради неясни за мен причини не е така – няколко клиенти и колеги ми писаха, че имат проблем с трансфера на OG фен страницата към стандартна – или се загубва цялата страница, или феновете, или не им показва прозорецът за миграция.
По-долу описвам как да мигрирате безпроблемно по изпитан начин, които съм тествал, че работи. Докога ще работи – не мога да ви гарантирам, но не вярвам да има някакви проблеми като цяло:
- Щом имате инсталиран Open Graph, значи имате и фейсбук приложение, което е вързано към сайта ви. Влезте в неговите настройки и изберете меню „Advanced“, след което изберете „Enable“ за опцията „External Page Migration“ (вижте на снимката по-долу – кликнете върху нея за да я увеличите).
- Влезте в http://facebook.com/username – от падащото меню открийте автоматично създадената OG фен страница, след което й задайте кратко име. Примерно страницата на този блог е с кратко име ivosiliev . ВНИМАНИЕ! Ако не виждате в падащия списък името на авто-страницата не се притеснявайте, а преминете към следващата стъпка. Преди това обаче проверете дали авто-страницата я има тук https://www.facebook.com/bookmarks/pages
- Бъдете сигурни, че в сайта си имате метатаговете за администратор и за app ID:
<meta property=“fb:app_id“ content=““ />
<meta property=“fb:admins“ content=““ />
Доколкото имам информация – добре е временно да оставите само един admin ID в съответния таг, защото понякога facebook платформата се обърква ако са няколко и им премахва администраторските права за фен страницата. - Почакайте няколко минути да се опресни информацията на фейсбук сървъра. Влезте тук и в полето запишете сайта си, след което дайте „debug“ и изчакайте да се зареди информацията. Проверете в заредилата се информация дали нямате Open Graph грешки или Warnings свързани с fb:admins или fb:app_id – ако има се погрижете да ги остраните! След 10-тина минути посетете OG фен страницата и там ще видите следното съобщение в червено (вижте на снимката по-долу; може да я увеличите с клик върху нея)
- Натиснете бутонът за миграция и тя ще се осъществи автоматично.
- Ако имате някакви проблеми след това (загуба на фенове, администраторски права, липса на съдържание и пр.) изберете следната опция от менюто със зъбчатото колело:
След като изберете тази опция ще бъдете препратени към страница, от която може да докладвате различни видове проблеми, които вероятно може да има. Има специален екип във Facebook, който отговаря на тези сигнали и ще ви помогне за разрешаването на проблема, но все пак това ще отнеме време за техническо преодоляване на проблемът. Затова – бъдете търпеливи. - Нещо важно, в случай, че загубите администраторски права за тези страници! Вероятността това да стане е ако преди да интегрирате Open Graph за сайта си сте имали like бутон за домейнът му. Като цяло при тези ситуации авто-страниците са доста бъгави, трудно кешират и имат проблеми с точното отчитане на броят фенове. В тази ситуация е напълно вероятно да загубите администраторския си достъп за тях и ще трябва да изпратите Feedback (виж т.6 по-горе), но аз лично Ви препоръчвам да не се занимавате с тези страници, защото може да имате проблеми и бъгове и за в бъдеще (предполагам, съдейки по разни главоболия, които сме имали).
Нов Like бутон
… като за начало
Според статистиките България сме с 3-4 години назад по ползваемост на дигиталните технологии за маркетинг и реклама. Нищо чудно, че някой предоставени преди година-две facebook разработки се интегрират в сайтовете на много късен етап у нас, докато в чужбина вече интегрират по-новите и печелят от това. Основният проблем е, че тукашния дигитален бизнес не е напълно запознат с възможностите, които гигантите Facebook, Twitter, Google, Pinterest и др. предоставят за развитието и повечето продажби онлайн. Тези, които, както се казва, са повече в час, изпъкват бързо пред конкурентите си и привличат нови клиенти и фенове, които развиват не само бранд имиджа, но и увеличават монетизацията и дългосрочните преспективи за развитие.
Стига толкова лекции, минавам направо на въпросът 🙂 Този леко тъжен извод по-горе е направен заради това, че огромната част български уеб сайтове (говоря за някой доста престижни екземпляри) все още нямат основните елементи като Open Graph протокол, без които не могат да постигат цялостна интеракция на феновете вътре в сайта. За сметка на това същите компании хвърлят маса пари за спам странички във Фейсбук от сорта на „Обичам зимата“, „Нека съберем 1000 фена на българската музика“ и пр. Така бюджетите на българските фирми отиват на вятъра, инвестирани в спам, който бива хванат и наказан сурово, или минава без ползи „между капките“.
Та… без Open Graph протокол, катко виждате, никое от нещата описани по-горе и по-долу в тази статия няма как да станат. В тази връзка можете да ми пишете относно тази и други интеграции, стига да искате да инвестирате вместо в спам страница с няколко хиляди неактивни фена, в модерен social-ориентиран сайт с добър трафик.
Новият-стар Like
До края на Ноември (предполагам, че още през 8.10.2012г. ще е ясно, но ще мине малко време за донастройване) ще стане ясно как бутон „Харесва ми“ ще се визуализира в NewsFeed-a и доколко ще има тежест за NewsFeed Rank-а на сайтовете.
Facebook в началото на октомври ще предложат два вида Like бутон, които ще могат да се различават не само като функционалност, но и чисто визуално, като на втория вид ще може сами да си направите какъвто дизайн ви хареса.
Новостите са най-общо следните:
- Стандартния like ще създава нов edge както преди, но със статута на open graph action, който според обвързаността ви с тематиката и взаимовръзките ще се лансира в NewsFeed. С други думи ако аз харесам статия „Новите S-класи Мерцедес“ от някой сайт, моят приятел Мартин ще я види най-горе в своя NewsFeed, защото той също харесва този сайт, а и е писал и споделял на тема „Мерцедес“ по различни места във Facebook. Така ще имаме отделен Activity Feed за likes от даден сайт, който, когато набъбне (т.е. ако редовно посещавате сайта и харесвате на воля) ще се измести като отделно каре в timeline-а ви и ще става все повече и повече видим за приятелите ви, които се интересуват от същата тематика. В този блог вече съм направил интеграция на новия like, която ще е публично достъпна за всички читатели през октомври, но мога да ви покажа как се вижда og.like action-а в AF:
Ето как се виждат like-овете в карето за Likes:
Тук е специализираното каре за самия сайт, в случай, че потребителят се е оторизирал в него и е харесал множество статии:
Вътрешна разширена агрегация на всички харесани статии за период от месец:
- Както обясних по-горе – чрез like бутоните вече няма да се създават авто-фен страници през Open Graph протокола в сайта. Съответно администраторите на сайтовете няма да могат да пускат ъпдейти и статуси от името на самия сайт към своите фенове.
- Facebook ще имат възможност за филтриране и докладване на like-ове, които са спамерски или противоречат на техните правила. През октомври ще се обновят правилата за промоции, общностните правила и тези за приложения и ползваемост – тогава ще стане ясно какво се иска от нас. Дотогава трябва да знаете, че имате два месеца да заложите в сайта си нов вид тагове: og:restrictions (т.нар. обектно-ориентирани нива на достъп). Те са пряко свързани с like бутонът и са с цел да ограничите показването му за определени възрастови или демографски групи посетители. Примерно за сайтовете за алкохол или хазарт – това е важно да се интегрира, за да не получите бан наесен.
- Можете да пуснете кандидатура за og.like action и след одобрение да дадете опция потребителите да харесват автоматично страниците, които разглеждат, без да кликат никъде. Разбира се има един куп правила това да може да се случи и за да бъдете одобрени за този action трябва да интегрирате специфични програмни разработки в сайта си. Предложението ми е да изчакате до началото на ноември за това, защото не се знае какви ще са новите правила за ползване и какво ще може като цяло.
- На практика, ако имате одобрен og.like action ще можете да си създадете бутон Like със собствен дизайн (стига Facebook да не решат да забранят това), което ще е супер, защото на много сайтове стандартната визия на този бутон загрозява страниците.
За да имате новия Like бутон в целия му блясък, отново е важно да имате Open Graph, Facebook Application за сайта и мета-оторизация:
<meta property="fb:app_id" content="[FB App ID]" />
<meta property="fb:admins" content="[FB UIDs of FB App Admins]" />
Тези неща са базата, с която трябва да започнете. Оттам насетне е добре да имате асинхронно зареждане на fb connect и инсталиран like button plugin в index-a и вътрешните страници на сайта. Също е важно да сте активирали „October 2012 Breaking Changes“ от Advanced настройките на приложението към сайта, както и администратора на това приложение да хареса главния домейн (index-a) и поне една страница, за да генерира първия like feed и да „зареди“ like action-а към приложението. Видимостта на този action ще е след 3.10.2012г. – дотогава само тестери, администратори и някой потребителите ще виждат новостите.
За финал
Преди 2-3 седмици инсталирах, конфигурирах и подкарах успешно последната версия на Open Graph в този блог. Одобриха ми от Facebook ползването на action-a „read“(чета, прочете) за редовните читатели на блога. По този начин страници от блога влязоха в Trends (Trending Articles, Activities) на много лидери на мнение, техни приятели и др., което увеличи трафика с вече над 28% (сравнено с двуседмични периоди от предходните 3 месеца).
На всичкото отгоре Facebook ми предоставиха нова статистика, наречена „Open Graph Insights“, която ми показва пласирането на actions в мрежата на Facebook – това дава доста добра информация за какво да пиша и как да споделям информацията през сайта към фейсбук потребителите.
Ето два екрана от статистиките:
Можете да се включите към редовните читатели на блога и да споделяте в реално време какво четете или харесвате посредством карето „За читатели“ горе вдясно. Благодаря за подкрепата и търпението да изчетете поредната маааааалко дългичка статийка тук :)))
Успех и бъдете иновативно, защото социалките са!
Иво Илиев
___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___ View all posts by Иво Илиев
Comments (0)