Изоставени колички или checkout процес създават дългосрочен проблем, защото трудно можем да поискаме обратна връзка за причините, а същевременно ако…
2020-та е една от годините, които светът ще помни с епидемията на коронавирус и дългите учебни ваканции. По-долу предлагам едно от многото решения учителите и училищата да могат да провеждат онлайн занятия с учениците по време на грипни и извънредни ваканции.
За целта е необходимо учителят и учениците да разполагат с компютър, лаптоп, таблет или телефон (едно от устройствата, което да има работещи тонколонки/слушалки), интернет връзка и фейсбук профил. Учителят трябва да разполага с микрофон и камера на своето устройство.
Важно е да знаете, че:
- може да се проведе подобен видео урок сред целия цял клас – няма ограничение за някаква малка бройка гледащи
- всички гледащи могат да коментират в реално време, което е отличен начин за комуникация, имайки предвид форсмажорната ситуация
- ако ползвате компютър – използвайте браузър Chrome (изтеглете от тук)
- ако някой е пропуснал урока на „живо“ – може да го гледа после като видео без никакви проблеми.
- удачно е да се пуска по едно отделно видео „на живо“ за всеки отделен урок.
Как да провеждате учебни часове онлайн чрез Facebook?
Важно е да споделя, че това е само един от многото начини за провеждане на онлайн занятия. При този начин се използва Facebook и възможността да предавате „на живо“ видео и аудио. Разбира се, платформата YouTube също предлага подобна услуга (Hangout), както и много други платформи (например софтуерните продукти за уебинари и конферентна връзка).
ВАЖНО!
ТОЗИ ВАРИАНТ ИЗПОЛЗВА ПЛАТФОРМАТА FACEBOOK – ПРИ НЕЯ НЯМА КОНФЕРЕНТНА ВИДЕО ВРЪЗКА, НО ИМА КОМЕНТАРИ ПОД ВИДЕОТО (И СНИМКОВИ КОМЕНТАРИ), КОИТО СА КОМПРОМИСНО РЕШЕНИЕ ЗА ЕВЕНТУАЛЕН ДИАЛОГ С УЧЕНИЦИ/РОДИТЕЛИ „НА ЖИВО“.
АКО ЖЕЛАЕТЕ ДА ПРОВЕЖДАТЕ КОНФЕРЕНТЕН ВИДЕО РАЗГОВОР, ПРИ КОЙТО ДА ИМАТЕ ВИДЕО КАРТИНА ОТ УЧЕНИЦИ/РОДИТЕЛИ – КЛИКНЕТЕ ТУК, ЗА ДА ПРОЧЕТЕТЕ ЗА БЕЗПЛАТЕН ВАРИАНТ, С КОЙТО ДОПЪЛНИХ СТАТИЯТА ПО-НАДОЛУ.
Ако желаете да давате онлайн домашни, контролни и тестове на учениците лесно, удобно и безплатно – прочетете тази статия, в нея има видео урок (8 минути).
Гледайте видеото по-долу и ако изпитвате затруднения – прочетете и изпълнете стъпките, описани под видеото!
–
Отнема не повече от 10-15 минути на един учител да започне да преподава онлайн, следвайки стъпките в тази страница (които може да прочетете или гледате на видео).
1.Трябва да имате фейсбук група
Учителят първо трябва да създаде затворена фейсбук група (ако вече няма такава), в която после да се присъединят родителите или учениците.
Какво да е името на фейсбук групата:
Преди да създадете фейсбук групата – трябва да помислите за име.
Важно е името да е такова, което родителите и/или учениците да могат да открият лесно в търсачката на групата.
Затова – каквото и име да измислите – преди да създадете или преименувате своята група – потърсете по измисленото от вас име в търсачката и вижте да няма и други групи с такова име.
Един удобен „трик“ при избора на име е да си измислите някакъв уникален код, който е съчетание от цифри. Например групата ви може да се казва „156237115 Випуск 2019 на VII СУ „Найден Геров“ – Варна“. Кодът в началото (156237115) след това може лесно да дадете на всички родители и/или ученици, а те лесно ще открият в търсачката на фейсбук групата, когато търсят по кода.
Откъде се създава фейсбук група:
- ако използвате лаптоп или настолен компютър – посетете https://www.facebook.com/groups/ и горе вляво открийте синия бутон за създаване на група:
- ако използвате мобилен телефон – отворете фейсбук, изберете менюто с трите черти, кликнете на Groups и после на Create, за да създадете групата.
Важно! Групата не трябва да е Public, а Private, т.е. да е частна група, а не публично-достъпна:
2. Преподаване на учебния материал чрез LIVE видео
Идеята е учителят да влиза в групата и да създава нов пост с LIVE видео (видео на живо) – така ще може да предава видео на живо, в което да преподава уроците.
Важно! За учителите:
- Преди да започнете предаване на LIVE видеа – уверете се, че имате добър, високоскоростен интернет. Най-добре е да е WiFi, защото мобилният интернет може да е ограничен до някакви мегабайти на месец (според тарифния ви план).
- Може би ще ви е най-удобно да предавате на живо видео през своя смартфон, защото ако използвате лаптоп или смартфон – ще имате нужда от камера и микрофон. Съвременните лаптопи са снабдени с читави камери и микрофони.
- Най-добре преди да предавате LIVE видеото – спрете всички други отворени приложения на смартфона си, или затворете всички отворени програми от компютъра/лаптопа. Това е с цел по-оптимална работа на вашето устройство.
Как да стартирате LIVE видео?
Много е лесно, само в 4 стъпки:
- Влезте в групата на вашия клас
- Край прозорчето за писане на нов пост ще видите иконка „Live video“ – кликвате на нея. Под компютър/лаптоп тя е горе, над полето за писане, и е сива със син надпис (вижте на картинката по-долу):
Ако ползвате смартфон трябва първо да кликнете на поленцето за писане на нов пост и след това да изберете иконката с червената камерка (вижте снимката по-долу, оградена е в жълто):
3. Следва да посочите заглавие на LIVE видеото, защото в края му ще го запишете, за да остане в групата като нормално видео, което тези, които са пропуснали да гледат.
Под компютър/лаптоп ще видите устройствата, които се използват (камера, микрофон, говорител) и поле за заглавие (title). Долу вдясно е синият бутон за стартиране на LIVE видеото:
Под смартфон имате иконка с фотоапарат и две стрелки вътре в него – с нея въртите предна или задна камера на телефона (според това коя камера искате да показва).
4. Стартирате LIVE видеото и след като бъде преподаден урока – приключвате видеото и го записвате.
Под компютър/лаптоп стартирането става от синия бутон долу вдясно (Go Live), а под смартфон от големия син бутон долу в средата (Go Live).
Ако ви е необходима конферентна видео връзка:
Ако желаете да давате онлайн домашни, контролни и тестове на учениците лесно, удобно и безплатно – прочетете тази статия, в нея има видео урок (8 минути).
Ако е нужно в реално време да получавате видео от учениците или родителите можете да използвате софтуерът ZOOM (кликнете тук, за да посетите сайта на ZOOM).
Тук е нужно малко повече време за подготовка, но отново, надявам се, технически не е кой знае колко трудно да се реализира.
Zoom може да се ползва безплатно и да съберете заедно 100 човека, като всеки може да предава от своята камера.
Уловката е, че ако има над 2-ма души в конферентния разговор, при безплатно ползване Zoom се изключва след 40-тата минута, т.е. всеки учебен час трябва да е създаден като отделен „meeting“ в Zoom.
В другия случай може да се плати (тук са платените версии като условия и цени) един от платените планове на ZOOM.
Какво ви е нужно, за да използвате ZOOM?
Всички, които ще участват в онлайн уроците през Zoom трябва да имат:
- регистриран потребителски профил, което се прави от тук
- да изтеглите и инсталирате софтуера на Zoom за разговор през компютър/лаптоп или таблет/смартфон от тук
След като учителят се регистрира – трябва да влезе в www.zoom.us с email и парола и да клине на синия бутон „Schedule a New Meeting“:
След това трябва да направите настройка на времетраенето на виртуалния урок (не повече от 40 минути при безплатен план за ползване – от падащото меню изберете 45 минути) и на дата/час.
По-надолу имате опциите:
Давате син бутон „Save“, за да се запишат настройките и да създадете т.нар. „meeting“.
Създайте по един „meeting“ за всеки учебен час.
На адрес https://zoom.us/meeting са всички ваши „meetings“, които сте планирали, т.е. вашите предстоящи онлайн уроци.
Всеки „meeting“ има уникален адрес, от който хората могат да влязат, за да се включат в уречените дата и час. Този адрес може да си копирате и да разпратите на учениците или родителите – той се намира срещу текст „Join URL“, когато изберете Meeting от меню „Meetings“( https://zoom.us/meeting):
Иво Илиев
___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___ View all posts by Иво Илиев
[…] нашия YouTube канал наскоро публикувахме видео към статията от „Блог на Иво Илиев“ (вижте я тук) з… по време на грипни ваканции и настоящата кризисна […]
Благодаря Ви!
Благодаря! Ясно и точно като са учители на 60+
Разбираемо и полезно! Благодаря!
Най-важното е , че е лесно осъществимо и има безплатен вариант за деца и семейства без финансови възможности! Благодаря!
Тази статия е още едно доказателство, че училищата имат нужда от свежи попълнения. По-голяма част от поколението на учителите, прехвърлили „на попрището жизнено средата“, трудно биха се справили с дигиталното обучение на своите ученици. Да не говорим, че и голяма част от учениците не горят от желание да трупат знания. Извънредното положение ще бъде тест и за учениците, и за учителите.
Прочетох с интерес статията и Ви благодаря за подробните обяснения – стъпка по стъпка.
Жив и здрав да сте!
Благодаря Ви! Изключително полезна статия, подробна, стъпка по стъпка. И особено актуална! Днес!
Още веднъж – благодаря!
Полезно