За Social Me Workshop и Facebook комуникацията Как да забраним сайта ни за потребители на Internet Explorer 6?
Маркетинг блог на Иво Илиев
  • Маркетинг
  • Размисли
  • За Автора

Новият Facebook Like Vs. Новия Facebook Share

Posted by Иво Илиев in Маркетинг в социалните мрежи, Маркетинг във Facebook on март 24, 2011

Много мразя да пиша подобни публикации, защото от Фейсбук понякога им хрумва тотално да си променят всичко и това, което съм писал и като обяснения, и като код отива по дяволите.

Но… какво да се прави – съобразяваме се с „големите” и се адаптираме към пазара и търсенето, няма как.

Реших да пренебрегна пословичния си мързел и да напиша това, защото забелязах как след поредните големи Фейсбук промени светът заговори за новите (спам) възможности на бутонът „Харесва ми”, а същевременно разработчиците (особено javascript феновете) заговориха за новите възможности на бутон „Сподели”.

Странното беше, че колеги (у нас и в чужбина), които активно се занимават с Facebook разработки и реклама във Facebook твърдяха, че бутонът „Сподели” е заличен и на негово място идва новият „Like” бутон.

Нищо подобно!

Сигурно тези, които обичат да четат документацията за Facebook разработчици ще си кажат: „Иво ни бъзика – когато в търсачката на документацията напишем “Facebook Share” излиза информацията за „Facebook Like”!”. Това е, защото не търсите по правилното име 😉

И „Like” и „Share” бутоните претърпяха своята еволюция и днес имат повече възможности и функции, различни от преди. За един разработчик и двата биха били еднакво „лесни” за интеграция в един съвременен сайт (пиша „лесни” в кавички, защото документацията за разработчици, която Facebook предлага все още изглежда като виц на Къци Вапцаров). За обикновения потребител, обаче, бутонът „Харесва ми” е значително по-лесен за добавяне в страниците на сайта му – Facebook са направили готова конзола, която генерира код за бутона и буквално едно copy/paste ви дели от неговото поставяне в сайта ви (почти).

Дали обаче, когато посетителите ви разберат, че това, което харесват или препоръчват чрез „Like” бутона се авто-публикува на стените им, няма следващия път да се замислят (представете си ситуация в интернет сексшоп, хех)? Дали самото име на тези бутони не е прекалено ангажиращо? Дали техният потенциал е достатъчен?

Въпросите на тези отговори може сами да си направите като изводи чрез таблицата, която може да изтеглите оттук. Тя сравнява по най-различни критерии двата бутона. В зелено за плюсовете им, а в червено –недостатъци, но все пак предимствата за едни са недостатъци за други.

По мое мнение всеки от бутоните е по-подходящ от другия при различни специфични ситуации, които също са описани в таблицата.

Category: Маркетинг в социалните мрежи, Маркетинг във Facebook Tags: facebook, facebook like, facebook reccomend, facebook share, facebook реклама, like vs share, бутон сподели, бутон харесва ми, Реклама в Интернет и други медии, фейсбук, фейсбук реклама, фейсбук споделяне, фейсбук фенове, фейсбук харесва ми
Share:

Иво Илиев

___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___ View all posts by Иво Илиев

Related Posts

Оръжията за масово споделяне в ръцете ни

апр. 2
Размисли, Семкаджийница

През 2011г. една от социалните мрежи стана третата по население държава в света. Тогава написах статията "Оръжия за масово споделяне"…

Read more

Специални аудитории при фейсбук рекламите (facebook ads)

мар. 31
Маркетинг

Споделям ви част от уебинарът, който проведох с 500 участника от различни сфери на бизнеса на тема "Специални фейсбук аудитории":…

Read more

5 съвета за подобряване на facebook рекламите чрез по-добри сигнали(events) и tracking на посетителите

ное. 16
Маркетинг, Маркетинг в Instagram, Маркетинг в социалните мрежи, Маркетинг във Facebook, Реклама в Интернет

Facebook рекламите отдавна разчитат на т.нар. Discovery икономика през дигиталните канали. Докато преди хората търсеха продуктите - днес продуктите откриват…

Read more

Comments (7)

  1. Блог на Иво Илиев | Отговорите на въпросите за Facebook, които ми зададохте докато търсихте този блог в Google каза:
    26.05.2011 в 17:54

    […] има доста разлики, но след като излезе новата версия на Like бутона не е […]

    Отговор
  2. Блог на Иво Илиев | Facebook „Харесва ми“ с възможностите на „Сподели“ каза:
    12.04.2011 в 22:57

    […] около месец сравних бутоните „Харесва ми“(Препоръчвам) и „… с техните нови възможности, предимства и […]

    Отговор
  3. Иван каза:
    24.03.2011 в 19:07

    Е, в този случай си повече от прав. Но това удря яко в бранда и доверието към него. Пак стои въпросът за инертността на потребителите във Facebook – в масовия случай хората не обръщат особено внимание какво се случва по стените им 😉

    Отговор
  4. Мартин каза:
    24.03.2011 в 16:46

    Полезно. Издигаш ми се в мирогледа.

    Отговор
    • Иво Илиев каза:
      24.03.2011 в 18:01

      🙂 Благодарско

      Отговор
  5. Иван каза:
    24.03.2011 в 16:14

    Много благодаря за таблицата – идеално обясняваш, а внасяш и доста яснота по въпроса.
    Преимуществата на двата бутона зависят и от аудиторията. Like е за предпочитане при по-ниско ангажирани посетители, а Share изисква малко повече време и отдаденост на каузата.

    На мен, честно казано, ми е по-приятно да натискам Like. Ако искам да споделя нещо и да напиша коментар, просто копирам линка и добавям своето мнение.

    Поздрави! 🙂

    Отговор
    • Иво Илиев каза:
      24.03.2011 в 18:03

      @Иван: Съгласен съм, че си зависи според случая.
      Ако оставим настрана различията между двата начина за споделяне – в момента се получава една неприятна тенденция с Like бутонът да не „харесваш“ нещото, което си мислиш, че харесваш 🙂 Например влизаш в е-магазин, натискаш харесва ми за някой продукт и на стената ти излиза линк към порно сайт 🙁

      Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *