Жалко е, че “успешен лекар” у нас не значи “добър лекар”.
В началото на тази публикация искам да благодаря сърдечно на всички добри лекари, които съм срещнал и които са излекували не само мен и мои близки, но и моето мислене, че такива като тях вече не съществуват. Не – добри лекари има, сериозно малцинство са, но ги има и слава Богу, че е така. Дано са повече в бъдеще!
Благодаря им отново, да са живи и здрави и да продължават да бъдат хора и истински лечители!
… а сега за успешните лекари:
За всички останали – ето го разковничето на успеха в няколко ясни и практични, напълно работещи универсално, съвета, които биха превърнали всеки БГ лекар в успешен.
За по-лесно разбиране и спазване на традициите в здравеопазването, по-долу наричаме пациентите – клиенти. Също така може да срещнете “кабинет” да е заменено с “офис”, както и “доктор” с “търговец”, което е с цел нещата да се доближат максимално много до реалността.
- никой не е достатъчно достоен за направление – ами нека тея безхаберници, клиентите, да вземат най-после да свикнат да ходят на частно! Макар все още да има луди, които си мисля, че с направление някой ще им обърне същото внимание и ще ги вземат навреме за преглед! Като ходите на автомонтьор – да не би там да ви пращат с направление?! А?! Е каква е разликата? Крайно време е клиентите да влязат в здравната система адекватно – с пари, не с разни хартии А5, с които си мислят, че имат някакви права!
- всяко нещо може да бъде симптом, дори диагноза – например слънцето, “детето е много бяло”, “ооо, Чернобил” или “всички днес са алергични”. При по-засукани казуси задайте въпрос: “Вие срещате ли се с много хора?” и ако отговорът е “не”, още по-хладнокръвно и замислено констатирайте: “То това не е гаранция с днешните коварни болести”, в комбинация, че всичко вече е замърсено и опорочено, че дишаме отрови, ядем химикали и работата е безнадеждно болна.
- задавайте много въпроси и помнете, че докторите не задават глупави въпроси – например “работите ли с компютър”, нищо че вече всеки работи с компютър. Ако клиентът работи с компютър – вижте горната точка! Това вероятно е симптом!
- не давайте диагнози – в никакъв случай, никога! Ако някой е толкова нахален, че да ви поиска диагноза – запазете самообладание, върнете се в студентските години, кажете две три яки реплики на латински и завършете с “но все пак трябва да го следим как ще се развие” или “но никой не може да ви каже със сигурност, това е организъм все пак, при всеки е различно”, а понякога върви и репликата “ще видим как ще се повлияете и ще го мислим след това”.
- не може само с един преглед – никога, ама никога не позволявайте клиент дори да си помисли, че може да мине само с един преглед. Ама нека бъде истинска част от здравната система, по дяволите! Ок, бил е достатъчно нахален и долен да чака 1-2 дни болен по опашки пред GP-то и да си издейства направление – ама покажете му, че втори път няма да му се получи! Викнете го на втори контролен преглед – ‘щото тея неща требе да се контролират, ‘щото се отнася за здравето му… и щото е едни 30-40 лева чисто… и повече.
- винаги се презастраховайте – праснете един антибиотик, 1-2 илачи срещу алергийка (защото “всички днес са алергични”), 1-2 за стомашната флора и няколко “ситуационни”, например “ако вдигнеш температура и утре – пий тея, ако не вдигнеш – пий тея, ако те боли ляв крак – капеш тея в дясно ухо, нищо, че в листовката ги пишат като капки за очи”. Първите дни може да са ударни дози – тоя човек е успял да вземе направление, значи може на всичко да издържи – няма да го жалите, нека оздравява, да види какъв ефект има от вашето лечение още на 6-тия час! Ако не му е понесло лечението – запазете самообладание и веднага му креснете “Ама аз помните ли какво ви казах предния път!” – надали помни, бил е болен и объркан, оправдайте се!
- никога не коментирайте колеги – такива неща като “лекарска грешка” съществуват само по филмите и тук-таме в медиите, които си нямат друга работа. Ако някой дойде с оплакване от колега – не можете да коментирате. Точка!
- ако клиентът знае какво му е и иска да му предпишете нещо – направете го! Често млади майки и пенсионери са наясно какво искат и то е обсъдено по форумите. Ако не искате вместо него по същите форуми да обсъждат вас в някакъв “черен списък” – предписвайте смело. Щото тея хора ще си отидат, ама вие оставате – и трябва да работите за името си, нищо друго не е толкова важно и не си заслужава.
- правете безплатни прегледи и изследвания – ако имате нова апаратура на изплащане, или нов кабинет на кредит, ако искате да пратите детето в чужбина да се учи, или лизингът на колата е непосилен – направете си реклама, сиреч безплатни прегледи или изследвания. Хем е хуманно, хем ще намерите нови абонати. Особено ако сте педиатър, гинеколог, невролог – като ги метнете на едни 6-месечни абонаменти… ъъъ… терапии – кеф!
- не пускайте недоволен клиент да излезе – ако някой каже, че ще търси второ мнение, медиите (о, недай Боже медиите!) или връзки – разкрещете се, по желание може да сте и по-крайни – завардете вратата на офиса, хвърляйте предмети, рецитирайте Хипократовата клетва, викнете санитари на помощ, скъсайте рецептурника и пр.
- законът ви защитава почти колкото депутат – никой не може да ви посяга; никой не може да ви казва, че не сте прави; никой не може да ви повишава тон. Те нямат избор, защото са болни – вие сте здрав, познавате системата, знаете как да работи за вас – да си гледат работата, вие сте безсмъртен… освен ако не решат да ви пишат по форумите или да се свързват с медии… ей тогава е много кофти, защото трябва да правите безплатни прегледи и изследвания (виж горната точка), да търсите къде да давате някакви интервюта, да пишете статии… абе занимавка си е… неблагодарници!
- здравето е безценно, което значи скъпо – колко точно скъпо – клиента ще си прецени. Ми те за превишена скорост как сами си преценяват?!
- как може да се разболяват в почивни дни и по празници?! Безобразие… и да звънят да ви пречат да празнувате. Подберете си контингент от надеждни абонати и платци, за които да предлагате вип услуги като вдигане на телефон в неделите и в празнични дни. Защо след 17:00ч., уикенди и по празници жив нотариус няма, а лекар трябва да има?
- събирайте абонати – “хронично” може да е всичко, стига заедно с клиентите да сте убедени, че може да го постигнете. Все пак ако изплащате колата, офиса, жилището или обучението на сина в Оксфорд – никой няма да ви пита дали февруари няма грипни епидемии и затова не може да си платите вноската. Трябват ви абонати, защото сметките трябва да се плащат.
- здравната каса и “онези иззедници от правителството” винаги могат да бъдат добро оправдание – ами какво да се прави, все пак вие сте част от системата, как сам да се борите с нея, нали? А?!
- направете си портфолио – например ако сте педиатър – пернете снимки на усмихнати пациентчета на видно място в офисчето си; ако сте УНГ специалист – слагате от безплатните плакати с устройство на ухо; залепете стикер за “коректна фирма” навсякъде, дори на поточния бойлер над мивката. Примерно ако имате лаборатория – бъдете новатори, сложете цитати от Хипократова клетва на входа. Ако Важното е да намерите повод да ги покажете. Примерно ако сте невролог – покажете точно кой шиен прешлен може би вероятно, но едва ли без да се изследва, е прецакан. Важно е при всяко показване да сочите към различен прешлен, защото има нужда от още изследвания, още няколко прегледа, терапии и пр. – никога не бива да е лесно и ясно, защото и вие сте хора – може пък да сбъркате някъде. Което ме подсеща – никога не пишете черно на бяло каква е диагнозата!! Тя най-често се променя според зависи. А факторите да се промени са много, включително ако клиент дойде с направление (виж по-горе).
- помнете, че никой клиент не е по-наясно със здравната система от вас… и не се колебайте да го използвате. Защото системата е нещо много невъзможно… Ако не може да си плати – ще чака. Ако не може да чака – никой не е виновен, че не е можел да чака. Ако може да му се помогне – трябва да си плати. Разбираш ли, кръговрат е това. Така стоят нещата – точка. Ако искаш…
- онези неща в интернет не са верни… “дето ги четете по форумите и така нататък” – придържайте се към тази теза, нищо, че и на листовката на антибиотика е написано, че за тези килограми дозата е 3 пъти по-малка от това, което сте предписал. Ами то дори и листовките могат да се оспорят – все пак вие носите бялата престилка, вие сте властта!
- богатите също чакат – ако не ви ценят труда, т.е. ако искат да минат тънко по здравна каса
- “не работи със здравна каса” е престиж и значи, че сте много добър спец – най-често работи отлично, особено ако решите да си пуснете от няколко фалшиви профили отлични мнения за себе си по няколко по-популярни уеб форуми и групи.
Да си добър лекар е неблагодарна професия
Иначе не мога да си обясня защо такива хора липсват все повече.
Най-смъртоносно е да решиш, че си безсмъртен. И да забравиш да си човек. И, че всъщност не знаеш кой застава срещу теб като пациент. И времето да пишеш направления и екипризи да е повече от прегледа на пациента ти. И да не поемаш отговорност към него, защото идват празници например… или защото не си плаща достатъчно… или защото е успял да използва поне веднъж правата си на пациент, дадени му от държавата. И да забравяш избирателно, че преди да е медицинска, това е помощ.
Защо случаите на насилие срещу лекари зачестяват? Защо човек, когато усети болежки най-често първо решава да потърси информация в интернет, преди да се обади на личния си лекар? Защо хората правят черни списъци на лекарите по социалните медии? Какво се случва?
Благодаря Ви за подкрепата! Надявам се тя да Ви бъде полезна и ще съм още по-благодарен ако напишете мнение в коментар или споделите статията в социалните мрежи.