Откакто фейсбук рекламата търпи своето прогресивно развитие, с колегите постоянно констатираме нейните добра ефективност и разнообразност при целеполагането. Правим го, обаче с постоянна мисъл за органичния трафик, който, заедно с фейсбук рекламите, може да увеличи фактора „вирусност“ и да спомогне за достигането до повече потребители с общ интерес.
Точно за това феновете винаги ще са важни – тяхната бройка вече не е толкова съществена, но колкото повече… толкова… повече (благодаря ти, Мечо Пух)! Както често обичам да казвам: днес всеки един фейсбук потребител може да е ваш фен. Важно е да имате 5 долара и да ви е в рекламния таргет, за да пуснете реклама на съдържанието ви до него и да го достигнете безпроблемно. Но въпреки, че органичният трафик е до все по-малко фенове – наличието им във фен страницата е не по-малко важно от преди. Ако преди достигахме до 30-40% от фен базата, значи технически днес трябва да имаме доста по-голям брой фенове, за да може, когато алгоритъма е свел тези проценти до едва около 10%, бройката достигнати хора да се запази същата като преди.
Съответно най-лесния и ефективен начин е да решим какви точно хора искаме да са ни фенове, да ги таргетираме с Page Like Ads и да си отделяме ежемесечно бюджет за този тип рекламиране.
Аз, обаче, искам да ви дам няколко съвета как още да си натрупате нови фенове. Не какви да е, а такива, за които наистина може да очаквате да бъдат активна част от вашата фен база.
Споделяне на съдържание
Доста страници преди години си накупиха фенове, или правиха игри от типа „Харесай, за да участваш“. Днес всички купувачи на фенове съжаляват, че са купили нетаргетирани и неактивни потребители, които смъкват качествения ранкинг на страницата им постоянно. От друга страна игрите с харесвания вече са невъзможни и непозволени от Фейсбук.
Разрешиха ни да правим промоции и игри в постове, но там е забранено споделянето като механизъм за участие и може да се играе само с харесване, споделяне или и двете… и то под самия пост.
Същевременно именно споделянето е най-вирусния инструмент за ефективно трупане на органичен трафик. Как ни помага това да трупаме нови фенове? Много просто – споделянията и споделеното съдържание достига до повече хора със сходни интереси. Тези хора има най-голям шанс да харесат страницата и да й станат истински активни фенове. Разбира се, всичко това не би било постижимо, ако постовете не са тематични и интересни.
Във връзка със споделянето по-долу ще намерите няколко универсално приложими съвети, с които може да го предизвикате. Те не са „откриването на топлата вода“, но ако ги прилагате в комбинация всички заедно – няма начин да не увеличите нивото на споделеното съдържание от фен страницата си.
Ето ги и съветите:
- Бъдете постоянни – публикувайте съдържание всеки ден от седмицата, за да може вниманието на заинтересованите фенове да е винаги ангажирано, доколкото алгоритъма на фейсбук го позволява. Добре е да отделите бюджет, с който да промотирате (boost) 30-40% от постовете си през седмицата. Важно е съдържанието им да е тематично и възможно най-интересно. За да разберете как да е по-интересно – питайте хората кои теми от вашата сфера биха били най-интересни за тях, като им дадете няколко варианта за такива теми, а защо не и награда с томбола за някой от гласувалите?
- Ефективна медия, която хваща окото – вече писах в свои предходни публикации тук, че е важно да търсите правилните формати на постовете. Например в момента статистически най-изгодни за публикуване са снимковите и видео- постовете. Може да опитате с постове за facebook events(събития) или с share на notes(бележки). Експериментирайте с разнообразни формати, но по-голямата част от постовете се старайте да са в най-ефективните формати, които статистиките ви показват.
- Тайминг и планиране – когато работим по поддръжка на фен страници за нашите клиенти, използваме един доста ефективен подход – показваме предварително съдържанието на постовете за следващата седмица и го обсъждаме заедно с възможно повече хора. Така постовете са прегледани предварително от нашите копирайтъри и маркетолози, но и от служители и мениджъри на самата фирма – стават едновременно професионално написани и с корпоративна тежест, но и маркетингово ефективни – какво по хубаво от това? Опитайте със същия подход – планирайте социалната активност няколко дни предварително, обсъдете я с възможно повече хора, оптимизирайте я след това и чак тогава публикувайте каквото и да е! Важно е също точно кога ще се публикуват постовете – тук няма правилна формула и при всяка страница е строго индивидуално. Първо ще се наложи да тествате в кои времеви периоди имате най-голяма активност, като пускате безразборно. След това ще изясните някой конкретни интервали от време през денонощието, които дори няма да са константни, защото в различни ситуацции и сезони вероятно ще търят промени.
- Кратки постове с медия, дълги текстови статуси – сигурно някой от вас вече знаят, че има промяна в алгоритъма на фейсбук, според която задържането на вниманието върху един конкретен пост се счита за положителен социален сигнал и повишава рейтинга на този пост спрямо други от тематиката му. В своята работа сме установили, че ако публикувате снимков или видео- пост е по-добре текста отгоре да е по-кратичък и красноречив. Обратното – ако публикувате текстови постове – дълъг текст на минимум 6 реда.
- Тематичност – не целете просто споделяния, а правилните споделяния, които носят „вирусност“ сред хората, които наистина биха станали истински ваши фенове. Най-лесно е да споделим някоя красива или забавна снимка и да получим куп shares, но това съдържание ще се разпространи сред фейсбук потребителите спрямо своята тематичност и в един момент споделяйки снимки на бебенца ще получите фенове на бебенцата, а не хора, които се интересуват от професионалната област, в която работите. Все пак не отсвирвайте напълно подобни постове – през уикендите може да си позволите, например, да имате по-„разсеяни“ статуси, в които забавното и провокативното да надделява над тематичността. Все пак влизаме във фейсбук и за да се забавляваме и разсеем – не удачно всичко да е сухо и сериозно 🙂
- Призив към действие – да, никога няма да е тривиално, защото често се пропуска. Доста от статусите могат да имат призив към действие (call to action) в края или началото си. Не го забравяйте и винаги търсете начин ако може да включите нещо такова.
- Игрите в постове и споделянето – това, че не може да ползвате споделянето като механизъм за участие в статус-промоциите не означава, че изобщо не може да го ползвате. Бихте могли в поста с играта да напишете условие, според което след събирането на определен брой споделяния играта да стартира – хората ще се отзоват, мотивирани от наградите. А може и просто да започнете поста на играта с call to action от типа на „Споделете с приятели!“, „Играй, сподели и спечели!“, „Участвай в играта! Сподели!“ и пр. Не ги задължавате да споделят, но не малка част ще споделят все пак.
- Качествена стойност – често клиентите ни ни питат дали постовете не са малко. Важното е да са качествени – да носят някаква полезност на феновете, да ги впечатлят и да носят не само engagement и reach, но и имиджова стойност за бранда. Никога не забравяйте това – не публикуваме просто съдържание, а качествено съдържание. Освен това – днес колкото повече постове публикувате седмично, толкова повече пари за реклама трябва да си приготвите.
- A/B тестинг на copy-то – опитайте с различни „рубрики“-постове и ги оценете след 2-3 месеца относно ефективността им и реакциите на аудиториията. Рубрики от типа „знаете ли, че“, „10 съвета“, „най-добрите …“, „най-новите тенденции в …“, „интересен факт:“ и пр. могат да бъдат много вирусни, подготвени по определени начини.
В коментарите под публикацията може да споделяте и своите съвети за повече споделяния.
Реклама на постовете
Правилното boost-ване на правилните постове може да ги разпространи конкретно към не-фенове, катов ъгъла над поста да им покаже бутон за харесване на фен страницата. Така печелите от рекламата на постове по два начина – първо, относно увеличаване на показатели като engagement и reach за поста, и второ като трупате нови фенове, вдъхновени от самия пост, желаещи да ви следят и в бъдеще.
Аз препоръчвам подобни рекламирания да се случват през power editor или поне от www.facebook.com/ads с цел да имате пълния „арсенал“ от инструменти за прецизно таргетиране.
Нови фенове „отвън“
Не забравяйте силата на своята собствена интернет среда – вашия уеб сайт и възможностите да интегрирате инструменти за привличане на фенове директно вътре в него. Новия Like box е доста по-привличащ вниманието – възползвайте се от него. Може да го покажете с pop-out модален прозорец след като потребителя се е заседял за определен перод от време върху една и съща страница от сайта. Тогава е лесно да го подтикнете да стане част от фен базата ви с call to action текст от рода на „Тук ти хареса? Стани фен и следи всички новости и промоции, които публикваме!“.
В тази връзка е удачно да имате политика към феновете. Наапример във фен страницата да публикувате най-напред намаления, топ оферти и промоции, които сте обявили в уеб сайта си. Така ще свикнете потребителите да разчитат на фен страницата за своята навременна информираност.
BTL варианти за набиране на фенове
Естествено е във всеки един печатен рекламен ресурс, който раздавате на клиенти, да имате посочен адрес до фен страницата на фирмата. Най-често може да разчитате и на търсачката на фейсбук, като в рекламата си (било то по радио, телевизия, или другаде) използвате call to action от типа на: „Потърсете „Метамарк“ във Фейсбук и станете наш фен!“.
Нещо, което аз лично рядко виждам като практика у нас, е по време на offline промоция, промоутърите да предложат вариант хората веднага да посетят фен страницата и да станат фенове. Това може да стане по най-различни начини, но изисква и някакъв стимул. Може да дадете малък сувенир на всеки, който на място е станал фен, например. А начините да го организирате са следните:
- QR код – достатъчно голям, водещ до фен страницата ви, който да е отпечатан и показан от промоутърите, за да могат посетителите да го сканират веднага. В тази връзка трябва да осигурите бърз интернет на място.
Таблет и фейсбук приложение – може да се направим малко мобилно приложение, което промоутърите да покажат на потребителя на таблет. Идеята е през приложението посетителите на промоцията да направят бърза регистрация и login чрез facebook connect (login бутон). След тази регистрация можем да им покажем фен страницата и те да станат фенове. Отново бързия интернет трябва да бъде осигурен на място. - Визитка с данни за фен страницата – може потребителят да няма време на място да стане част от фен страницата и по-скоро промоутърите да го подразнят с настоятелността си. Затова може да му се даде визитна картичка с адреса до фен страницата и QR код. Когато потребителят се прибере може да влезе, като за да го стимулирате да отдели това време, може да пробвате отново подхода с промо-сайта. На визитката може да посочите специален промо-сайт с фейсбук приложение, който да изисква от потребителят да се регистрира за награда, която да му се прати с куриер в последствие. При този и при горния подход печелите не само фенове, но и е-мейли за вашия e-mail marketing.
Е-мейл маркетинг
Винаги може да поставите (например във футъра, ако не искате да е прекаалено видимо) call to action с линк до фен страницата във всеки ваш е-мейл до абонатите ви. С някой наши клиенти дори предприемаме изпращането на специален е-мейл с агитация за присъединяване към фен базата.
Аз лично предпочитам и виждам на практика като по-ефективен обратния подход – от фен страницата към е-мейл абонамента и после към уеб сайта. Все пак фейсбук не е наша собственост и възможностите ни там са по-ограничени, отколкото в сайта или мейлите които пращаме.
Фенове от групи
В момента, особено за някой видове бизнес, групите са много удобен ресурс за по-голям organic reach до правилната аудитория. Там, обаче вие комуникирате с таргет групите си от лчния си профил. Може да трупате фенове от тези групи като споделяте периодично постове на фен страницата си в тях. Не винаги директната агитация е удачна в подобни общности – тя често може да подразни членовете на групата, затова внимавайте.
Фенове от други фен страници
Ако откриете фен страница със сходна тематика, или такава, в която присъства вашия таргет – може да се свържете с администраторите за обмяна на споделено съдържание. Идеята е да си reshare-вате постове от едната фен страница в таймлайна на другата и обратното. Най-ефективни за това са текстовите постове с някакъв награден елемент. Все пак не бива да прекалявате, защото анти-спам ботовете на фейсбук могат да счетат това за забранен тип реклама.
Най-честия подход, който ние ползваме за клиентите си е да пуснем pr материал с линк до фен страницата, или да направим промо-страничка в сайта на клиента, където има like box. След това се договаряме с няколко фен страници да пуснем линк до материала или промо-страничката на няколко пъти през няколко дни. Може да се договорите и за фейсбук реклама на споделеното съдържание от различните фен страници. Все пак – бъдете предпазливи и умерени при този подход.
В общи линии това са основните варианти за трупане на фенове към момента. Надявам се да споделите своя опит и мнение по темата в коментарите под нея, за което предварително ви благодаря!
Успех и активна фен база ви пожелавам!
Иво Илиев
___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___ View all posts by Иво Илиев
Comments (0)