[vc_row][vc_column][vc_column_text] Два от важните показателя в избора на медии, където да популяризираме своите кампании са: [/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width="2/3"][vc_column_text]1/ Покритие, т.е. ориентировъчен…
Може би стана традиция в навечерието на новата година да се правя на врачка да споделя какво ми се струва, че ще се случи в digital-a през новата година.
По-долу съм записал някой свои разсъждения по темата, но много ще съм ви благодарен ако споделите какви са вашите възгледи за тенденциите през 2012г., било то у нас или в международен план.
Разделих публикацията на три части – SEO, Social, Mobile. Струва ми се, че това са трите актуални теми днес и ще са все така актуални догодина. Какво да очакваме евентуално – четете по-долу и не забравяйте да споделите мнение в коментарите 🙂
Оптимизацията за търсачки (SEO)
Google днес е основан на три основни фактора: Локализация, Персонализация и Социален фактор. Тези три фундамента ще накарат много от компаниите в Интернет да се позиционират в по-конкретни сегменти с по-ясен таргет. Фактори като препратки(линкове) и особено PageRank във вида им, в който ги познавахме до момента, вече губят своето водещо значение в оптимизацията на сайтове.
Логиката на нещата е много проста: замислете се самите вие къде пускахте линкове към новата си уеб страница преди, и къде го правите сега.
Преди време, когато напишех нещо в блога си, разчитах на други блогъри да го публикуват в техни статии. Днес всеки споделя във Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn и къде ли още не в социалните мрежи. Просто е по-бързо и евтино нещата да се разпространяват така и Google няма как да не съобразят тези „сигнали“ от споделеното в своят SEO алгоритъм.
В днешно време интеракциите в социалните медии са в пъти по-бързи отколкото междусайтовите. Това именно ще ги постави като един от ключовите SEO фактори през 2012. Това, разбира се, въобще не означава да погребем link building-а, просто трябва в него да имаме предвид и възможностите на социалните канали.
Много вероятно е Google през 2012г. да „обръща“ повече внимание на човешкия фактор, като например брой +1-ци или харесвания, споделяния, коментари в социалките. В тази връзка фундамент през 2012г. ще е качеството, което всяка от страниците в сайтовете ни има за потребителите й. Сигурно сте чували за Google Panda Update, който имаше за основна цел да придаде тежест в индексирането на „висококачествените“ страници и сайтове в Мрежата.
Нека дефинираме какво означава „висококачествена“ страница. Представете си, че имате електронен магазин. Ваш потенциален клиент търси в Google „мъжка памучна риза“ и вижда препратка към продуктова страница от магазина Ви в резултатите от търсенето. Човекът влиза в тази страница и следват няколко варианта за негови последващи действия. Вероятно ще види вместо ризата, която търси, пуловер, за който сте написали, че чудесно се съчетава с мъжка памучна риза – ако се случи този сценарий човекът може би ще напусне сайта на секундата. Друга вероятност е да влезе в категория от магазина, където предлагате различни модели мъжки памучни ризи – това е добър сценарий, защото ще накараме посетителят да се загледа в моделите и да порови за подходящ. Има и трети вариант – да влезе в продуктова страница, която обаче, вместо голям „видим“ бутон „купи сега!“ да има дискретно линкче „направи покупка“, което човекът да не забележи и да си тръгне без да направи покупка. Възможно е пък да имаме бутони за споделяне в социалките като част от продуктовата ни страница – така потребителя може и да не купи ризата, но пък ще сподели линк до нея с приятелите си във Facebook, Google+, Twitter.
Всички тези „качествени“ фактори се групират в нещото наречено CRO (Conversion Rate Optimization). Това са познатите ни landing pages с хубав и ясен userfriendly интерфейс, цветове, размери на шрифтовете, подчертавания на линковете и пр. фактори, които повишават т.нар. „ползваемост на уеб страницата“.
През 2012г. ще продължи процесът на сливане на SEO с CRO с цел да се повишава и измерва качеството на уеб ресурсите. В т.ч. влиза и факторът „page speed“, който изисква специфично оптимизиране на програмния код и структура на сайтовете с цел те да се възпроизвеждат по-бързо и универсално в различните браузъри и хардуерни платформи.
От гл.т. „социалния фактор“ в Google SEO – нека не забравяме индексирането на автори, +1 в резултатите на търсене и приоритезирането на G+ профилите в SERP. Очаквам догодина това да е акцент, тъй като без обвързване на G+ с Google Tail тази социалка си остава една малко по-подредено подобие на Facebook. Все пак SERP-а става все по-натруфен, шарен и объркващ – предполагам ще видим още много промени в интерфейса му през следващата година.
Като стана дума за социални медии – има една хипотеза за апокалипсис на сайтовете-сателити, по-конкретно тези, базирани на различни блог платформи. Честно казано не ми се вярва сателитите с добро тематично съдържание да бъдат игнорирани от Google SERP. Най-много да е по-трудоемко за копирайтърите догодина.
Горното ме кара да предполагам, че персонализирането на информацията в SERP-а на Google ще стане още по-филтрирано с цел още по-бърза доставка на желаното съдържание. Фактът, че Google вече може да следи с кои наши приятели в G+ комуникираме най-активно и кои/колко от тях са дали +1 на нещото, което търсим, ме кара да мисля, че предвиждането на търсените резултати ще е по-социални и тясно. Въпреки това, смятам, че Google ще тръсят различни начини да подтикват още по-добре хората да показват кои са резултатите, които са им приоритетни.
Социалните мрежи
Стига толкова SEO и CRO, нека поговорим за другата актуална тема – социалните медии.
Цифрите сочат, че към момента Google+ има едва 0,5% пазарен дял от социалните мрежи, а за сметка на това Facebook държи цели 65%. Същевременно Facebook има няколко адски сериозни проблема, които губят доверието на аудиторията:
- Сигурността и контролът над споделената информация – съдейки по самия себе си, виждам как аз и повечето читатели на блога се затрудняваме в използването на Facebook, просто, защото интерфейсът е сложен, с много опции, които са разхвърляни къде ли не. Всеки ден получавам въпроси свързани с контролът над споделянията – кой какво ще види, къде ще го види, как да го ограничим и пр. Разбира се, всичко това е доста добре описано в помощната част от социалната мрежа, но ние отдавна трудно се решаваме да четем 🙂
- Много споделяния, малко интеракции – както обичам да казвам: „Много шум за нищо“. Отдавна съществува този проблем – след като всеки постоянно споделя в социалките, как да накараме тези хора да обърнат внимание точно на нас или бранда ни? И докато ние все още си броим феновете, Facebook мислят в коренно различна насока – микромрежи. Те търсят (и вече пуснаха някой) инструменти за лесно откриване и абониране между хора със сходни интереси, които биха били мотивирани да общуват в малки общности. Subscribe за публичните личности, а преди това и Send бутоните са една малка крачка към микро-общностите.
- Силен социален „шум“ – този проблем до голяма степен е продължение на по-горния. Много импресии, дълги feeds, но нещата, които се забелязват са малко, предимно по-забавните и неангажиращи. Българските потребители до голяма степен отварят facebook.com за да релаксират, да си дават леки паузи през работния ден, в които да намерят нещо забавно или интересно за себе си. Брандовете успяват да прокарат дискретната си реклама между тези полезни и забавни споделяния, които правят, но Facebook вече е доста пренаселен от фен страници и клиентите трудно се ориентират в намирането на конкретна информация. А и никой няма физическата възможност да следи нещата денонощно.
Какви обаче, са възможните тенденции през 2012г. във Facebook и другите популярни социални канали?
Планиране на дейностите в социалните мрежи
Една от доста благоприятните тенденции е съставяне на Календар за социалната активност на бранда. Facebook преди месеци препоръчаха такъв подход, чрез който предварително да се планират дати и часове, когато брандът споделя във Facebook посредством специалистите от дигиталната агенция, която се грижи за неговото онлайн присъствие. Няма нужда да навлизам в подробности – просто изтеглете официалния документ с примери и уроци от тук
Календар или планер обаче не е достатъчно. Планирайте и стратегията си отрано. Мислете не месец за месец, а каква ще е социалната ви активност през цялата година. В тази връзка facebook промоциите в развитие са нещо, което си е направо задължително.
Навиците на общностите и Facebook промоциите в развитие
Основното предизвикателство е не да ви станат фенове, а да ги свикнете да посещават виртуалната ви общност (била тя блог, фен страница или друго) сравнително редовно. Това става точно чрез facebook промоциите в развитие. Ето примерен сценарий за подобна игра:
- Условието е хората да следят фен страницата, защото един път седмично ще пуснете загадка, въпрос или анкета в приложението към нея и първият отговорил правилно ще спечели продукт или услуга от бранда ви
- Същевременно всички, които заявят участие, независимо дали са отговорили правилно или не , получават шанса да се включат в томбола в края на месеца
- Следващия месец ги викате в своя магазин или офис да си вземат наградата, като на място правите видео интервюта с тях, питайки ги за продукта на Вашия бранд, който последно са ползвали (например)
- Публикувате видео интервютата във facebook приложение – всяка седмица от месеца пускате ново видео с форма за коментари под него. Така искате мнения от цялата общност, а едно или няколко награждавате с продукт или услуга на бранда
- След това идва време за организиране на евент – парти, коктейл, сбирка, за която има символични билети. Това ви дава ресурси за споделяние и през следващия месец – снимки, видеа, тагвания
Това е един съвсем примерен сценарий за малко по-дългосрочна кампания в няколко социалки, но разбира се всичко зависи много от целите и задачите на маркетинга и PR-а на бранда ви. За всеки е различно според ситуацията и в опита да открием начин за постигането на оптимални резултати.
Общностни Vs. Корпоративни страници Vs. Профили
Фейсбук страниците със сигурност са единственото регламентирано и най-удачно решение за популяризиране на бранд във Facebook. Интересното обаче, е, че Facebook третират като „фейсбук страници“ много неща:
- Места на интереси (Facebook Places, на които се чекираме)
- Уеб страници от различни сайтове (Чрез Open Graph Protocol)
- Месторабота
- Open Graph фен страници
Всички, описани по-горе си имат своите специфични опции и особености, но в случая нека разгледаме стандартните фен страници, които (ако все още не знаете и имате профил, през който рекламирате фирмата си) се създават от този адрес . По принцип те са доста и различни видове, но според типа се делят основно на:
- Корпоративни (бизнес) страници – пример за такава: „Спа Център Магнолия“
- Общностни страници – пример за такава: „Обичам СПА процедури“
Оказва се, че в зависимост от спецификата на даден бизнес, различни комбинации от различни по тип страници носят различна възвръщаемост . Например ако сте B2B компания за вас ще е най-удачно да представите фирмата си чрез различни специалисти, които работят в нея. В този случай техните профили сами по себе си са по-ефективни от каквато и да е корпоративна страница във Facebook. Клиентите Ви трябва да се научат към кого да се обърнат, което ще ги подтикне да се Subscribe-ват към съответния специалист на щат при вас. Допълнително, за да е по-благодатна възможността за дискусии – B2B компаниите могат да се възползват от facebook групите от затворен тип. Общностните страници, обаче, тук нямат никакво място.
Започнах с пример за B2B комапниите, защото през следващата година те ще навлязат доста активно в социалните мрежи, използвайки техните възможности за канализиране на комуникацията. В тази връзка очакванията са именно тези компании да спомогнат за увеличаване на интереса към мрежите LinkedIn (и техните групи) и (забележете)Google+, където бизнес страниците имат специални circles филтри, чрез които може с различни свои клиенти, партньори и пр. да споделяте различни неща.
Общностните страници са благоприятна територия за по-„social“ продуктите и услугите на брандовете. Например ако продавате козметика на крайния потребител – Facebook е мястото, където няма да е никак зле да имате няколко фен страници:
- На отделни продукти – стига да има какво да кажете за тях и да са уникални на дадения пазар
- На самия бранд – където няма нужда да дублирате информацията от официалния ви сайт, а е достатъчно да свикнете хората, че на това място могат да ви задават въпроси, да търсят съвети и да научават за всичко ново около бранда
- На общност, която харесва конкретен тип продукти или услуги – в нашия случай може да създадете страница с име „Гримовете“ или „Харесва ми да нося червило“ например
Интересното е, че по-находчивите брандове използват тези фен страници за да създадат свой герой в тях, който да комуникира ежедневно с аудиторията. За горния пример това може да е някоя професионална гримьорка, която да дава съвети и да пуска снимки заедно с другите. Виртуалните герои са емоционалния заряд, който често се активира при избор за покупка. От край време има един закон в рекламата – тя трябва да носи приятна емоция или асоциация. Чрез виртуалните герои имаме точно този ефект. Те стават лицето на бранда в социалните мрежи и създават навици у аудиторията ни там.
Всичко това е супер, но проблемите с визуализирането на информацията във Feed-а на всеки facebook потребител понякога са голяма спънка. По-активните потребители на Facebook са и фенове на много голям брой страници, което препълва feed-а им с информация. От скоро тази информация се филтрира много сериозно от подобрената платформа на Facebook. Ние виждаме само споделената информация, която до скоро ни е интересувала, или която е от хора, с които най-често взаимодействаме. Така пропускаме голям поток от споделени снимки, видео и текстове напълно неусетно.
Сигурно разбирате, че това се прави с цел да прибегнете към Facebook Ads(реклама на клик), която всъщност дава едни отлични резултати. Особено ако догодина ги пуснат като препоръки в самия feed. Нашата крайна цел да сме в социалните мрежи, обаче, е чрез тях да постигнем по-голяма лоялност, по-добра репутация онлайн и повече продажби от нови клиенти. Ето защо вероятно през идната година освен, че повече брандове ще прибягват до Facebook Ads, те също ще разпрострат маркетинговите си кампании в не една, а няколко социални мрежи.
Микс от различни социални канали
YouTube е един благодатен ресурс в тази връзка – в него тенденциите също са да се комуникира индиректно с вирутален герой – човекът от народа, на който му се случват разни интересни неща, и между другото е потребител на бранда. Имате готин виртуален герой – имате и готин бранд в очите на зрителите. Споделям ви това, главно, защото YouTube у нас се свързва предимно с концепцията „да се направи нещо провокативно и да чакаме да стане вирусно“. Няма лошо в това, но помислете и за исконното правило, което сигурно вече сте чували: „хората обичат да си говорят с други хора, те не обичат да говорят с брандове„.
Може би точно, защото комуникацията в интернет е на все по-„човешко“ ниво, LinkedIn е все по-атрактивна мрежа у нас. Мрежата на професионалистите, както я наричат, може да създаде благоприятни условия за виртуални бизнес отношения. Ако не друго – със сигурност ще се запознаете с много потенциални бизнес партньори или служители. Вярвам, че B2B компаниите ще направят тепърва LinkedIn повече популярен у нас през новата 2012г.
Трудно е да се жонглира между няколко социални канала, а също така е и по-ресурсоемко. Затова винаги важи правилото да бъдете САМО там, където е аудиторията. Тълкувайте, обаче, това правило по следния начин:
- Ние не знаем къде е аудиторията ни, затова приемаме, че е навсякъде и търсим начини да разберем къде какъв обем от нея има
- Правим проучване, което често се случва офлайн, за да разберем нагласите на аудиторията за това къде предпочита да си комуникира с нас в Интернет. За целта анкетирайте клиентите си на място.
- Позиционираме се там, където е аудиторията ни, НО и там, където я няма или не сме сигурни дали присъства. Това се прави с цел да проверим дали резултатите от нашата анкета са реални
- Търсим начини да създадем навик у потребителите в по-слабите или малки общности да се преместят в по-голямата – удачно е това да е самия корпоративен сайт или някаква специална част от него под формата на блог или малка социална мрежа.
- Концентрираме цялата аудитория в комуникационния канал, който сме създали, и в който ние определяме правилата за комуникация
Да очакваме ли още играчи в сферата на социалките
Според мен всяко модерно нещо винаги ражда постоянни опити на някой да е част от него. Не вярвам през близките 1-2 години, обаче, да се появи наистина конкурентна социалка, която да стане популярна. Facebook и някой други и без това достатъчно ни губят времето – надали някой иска и още 🙂
Нещо повече – смятам, че в близките години ще оцелеят само най-интерактивните социални мрежи, които изискват най-малко усилия за тяхното ползване. В тази връзка по-долу има две интересни тенденции:
Open Graph Beta и Actions, или как Facebook стана част от сайтовете
Все пак черешката на тортата е не толкова тенденцията към микромрежи или предизвикателствата на новия филтриран facebook feed , колкото новият Open Graph Beta, който (надявам се) Facebook ще пуснат съвсем скоро, в самото начало на 2012г. Как работи той? Ето как:
- Ако някой сайт наистина ви харесва и го посещавате доста често – може да се абонирате, добавяйки го във Вашия Timeline профил. Това означава, че когато използвате сайта (пазарувайки, четейки, оценявайки и др. действия в неговите страници), информация за това ще се споделя на Вашия Timeline профил (дневник) в специално каре за тази цел
- Та.. регистрирате си се вие от един специфичен бутон и след това различните дейности, които сайта ви дава възможност да извършвате в него започват автоматизирано да се споделят на Timeline-a ви. Вие имате контрол да спрете споделянето цялостно или частично по всяко време, когато решите. Също така имате пълен контрол с кого ще се споделя – дали с приятели, дали само с група от тях, или пък публично – достъпно за всички.
- Така, регистрирайки се в различни сайтове същите тези сайтове споделят какво се случва вместо вас самите – бързо и лесно. Така ако си купите от някой е-магазин рокля, на профила Ви ще излезе съобщение „Галя си купи рокля от сайта Х“, където името на роклята и името на сайта са линкове съответно към продуктова страница на роклята и началната на сайта. Ако пък сте били на почивка и след това сте оценили хотела си в сайта на туроператора – това ще се сподели също в профила ви, например като: „Иво оцени с 5 звезди Хотел Х“ – отново с линкове към хотела и сайта, където сме дали оценка. В медийните сайтове и блоговете имаме действията „коментира, чете, препоръча“ – две, от които вече са ни добре познати. В различните тематични портали имаме други действия „готви, изработи, научи“ и пр., и пр.
С други думи – ако до сега можехме само да харесаме или споделим нещо, днес ни се предлага интерактивната възможност да споделяме своя lifestyle – това , което си купуваме, хобитата ни, начините ни за забавление и почивка и всичко останало, което преценим и с когото преценим.
Тук обаче, от гл.т. на българските потребители във facebook ще имаме две сериозни спънки:
- Те не обичат да четат – малко хора са наясно как да контролират това, което споделят с кой и как го споделят. Не, че Facebook е много лесен за ползване, но явно никой не му се четат ясните обяснения в помощния микросайт на платформата
- Страхуват се за сигурността на споделеното – след като не знаем какво и на кого споделяме, ние бихме приели facebook като един злонамерен софтуер, който по-скоро ни пречи, отколкото да ни помага с нещо. Виждал съм не веднъж през последната година хора да блокират или докладват различни сайтове и фейсбук приложения, заради автоматични споделяния. Това ни връща на горната точка, че не обичаме никак да четем, макар и срещу нас да има едно съвсем кратко и ясно изречение, което гласи: „Оторизирайки се вие предоставяте възможността на приложението да публикува съобщения стената ви“. Лоша роля за недоверието изиграват и различни неадекватни репортажи на тв и печатни медии за това колко опасни били социалките. Единственото наистина опасно е да не се пристрастите до толкова, че да ви станат професия като на мен 🙂
Web 3.0 започва от социалните мрежи?
Ако оставим потребителските нагласи настрана и отново се фокусираме върху тенденциите за социалните мрежи през 2012г. – тези от вас, които имат смартфорни сигурно забелязаха как през последната година мобилните платформи на социалките бяха значително подобрявани. Някой вече наричат това част от Web3.0 тенденцията за интернет скорост и мобилност. Други прогнозират, че акцента върху mobile web е заради възможностите за геолокиране и бърза комуникация. При всички положения това е важна тенденция, за която ще стане дума по-долу.
Вярвам, че през новата година много от сериозните сайтове ще бъдат доработени към „адаптивни“ интерфейси, за да могат техните лоялни посетители да ги ползват и през смартфон, и през таблет, и през нетбук без притеснения.
Вярвам също, че социалните мрежи ще станат по-интерактивни и „живи“ посредством mobile апликации, а няма да се учудя ако се появи някоя нова социалка, която да стане мобилен хит на 2012г. и да се конкурира наравно с гиганти като Facebook. Защо пък не.
Не знам дали тази тенденция може да се кръсти Web 3.0 или не, но това не е и толкова важно. По-важното е, че хардуерните технологии служат за вдъхновение на уеб софтуера, което дава още повече възможности.
Mobile Web
Много полезни български апликации за мобилните платформи iOS и Android се появиха през последните 1-2 години у нас. Също доста медийни и др. сайтове изградиха свои мобилни версии с цел да улеснят потребителите. Факт е, че смартфоните у нас стават все повече популярни заради многото възможности на изплащане към абонаментните планове на мобилните оператори. Друг mobile booster е улесненото споделяне в социалните мрежи чрез смартфоните – забележете, че всяка ТВ реклама у нас на смартфон акцентира основно на вече втръсналото ми „споделяй навсякъде и по всяко време“. Много мотивиращо условие е и наличието на сносно добър и сносно достъпен мобилен интернет, предлаган от мобилните оператори на сравнително изгодни тарифи.
Смятам, че догодина мобилните технологии ще са търсени доста повече, а защо не и банер рекламата в тях? Надявам се, че предвидливите български електронни медии ще се обърнат към mobile през 2012 и ще ни предложат много приятни и достъпни апликации за смартфоните ни. Ако те предприемат този ход, вярвам, че сегмента mobile ads ще се развие у нас с по-бързи темпове, което ще ни даде нови интерактивни канали за пласмент на рекламата.
… вие какво мислите?
Споделете мнение в коментарите по-долу.
Желая ви много лични и професионални успехи през новата година! Бъдете живи и здрави!
Иво Илиев
___ Повече за автора четете от тук | YouTube канал | Facebook страница ___ Иво Илиев e управител на дигиталните маркетинг компании BOLANDILA и InteractAGE. ___ Иво Илиев е практик в сферата на маркетинга, рекламата и комуникациите от 2003г. Има богат опит в маркетинга и рекламата на международни компании. Практикува като консултант, водещ на корпоративни обучения, лектор. ___ View all posts by Иво Илиев
Наистина е мноог интересно това, което сте написали. Благодаря, че сте го споделили с нас!
Дигиталните тенденции през 2012 четете тук:http://t.co/XleQYz91