Бях провокиран да напиша тази статия (надявам се и още доста по темата в бъдеще), защото социалните мрежи са по-ефективни за маркетинга и комуникациите, когато са обвързани с е-мейл маркетинга. Същевременно на няколко от фирмените обучения, които провеждаме по линия на PresenTHINK установих, че фирмите срещат затруднения в намирането на професионалисти в сферата на email маркетинга, защото (както е и в други сфери у нас) доста от представящите се за такива нямат особено богат практически опит, което се оказва наистина сериозна пречка.
Има и друга пречка, която стои на дневен ред при нас, а предполагам и при други колеги, които практикуват е-мейл маркетинг професионално – защото този вид маркетинг е свързан с дизайн и програмиране на шаблони, копирайтинг на рекламни текстове, оптимизация и използване на специфични софтуерни продукти – целият процес е времеемък и изисква специфично обучение на софтуера и предварителна подготовка, която чисто физически рядко си позволяваме да отделим за всеки клиент, защото това ще означава да ги претупваме. Същевременно, работейки с големи корпоративни клиенти имаме възможността да изследваме потребителското поведение и да приложим купищата теории за успешен email маркетинг на практика – защото боравим с големи е-мейл списъци и данни, базирани на опита на международно ниво.
Затова реших да ви споделя една формула за съставяне на заглавие на е-мейлите (Subject line), която съм тествал и съм установил, че работи много добре и може и вие да пробвате ако прецените.
C.U.R.V.E. формулата
Създателят й е Алекс Уилямс, който е разбрал, че са ти нужни поне два фактора от тази формула, за да подобриш един от основните показатели в е-мейл маркетинга – отварянията на е-мейлите, които фирмата праща до абонатите си (Open Rate). Много често абонатите трият търговските мейли, а от миналата година Gmail реши дори да ги сортира в отделен таб, извън основния Inbox – табът “Promotions”:
Освен Gmail, обаче, има и куп други е-мейл клиенти, които работят по какви ли не начини – това е другото предизвикателство пред нас като специалисти – да проучим какви клиенти ползват абонатите и да правим тестове във всички е-мейл клиенти.
Как изглежда C.U.R.V.E. формулата – това е абревиатура, съставена от думите: Curiosity (Любопитство), Urgency (Спешност), Relevancy (Релевантност), Value (Стойност), Emotion (Емоция):
Curiosity (Любопитство)
Как да провокираме любопитството на хората към съдържанието на е-мейла, който им изпращаме? Разбира се, можете да зададете въпрос, но имайки предвид следните важни особености:
- Въпросът трябва да е кратък и е добре ако може и ако тематиката позволява след него да добавите още едно кратко изречение, което също да предизвика любопитството на читателите;
- Избягвайте “ДА/НЕ” въпроси като например: Обичаш ли вино? Според проучванията подобни неща дразнят и не подтикват към отваряне, а точно обратното – към изтриване без мейлът да е отворен изобщо. Трябва да се стремим да намалим броя на подобни изтривания, защото това ще ни вкара в spam листите на мейл клиентите, което се превръща в сериозен хроничен проблем за нашия email маркетинг;
- Избягвайте тривиални или глупави въпроси, също както и неясни или подвеждащи такива;
- Не си позволявайте въпроси, които не са свързани със съдържанието на мейла, защото това също е най-краткия път към спам филтъра. Хората се ядосват много, когато влязат в нерелевантен на очакванията им е-мейл и лесно могат да го пратят в spam папката, с което вие почти сигурно ги губите като активни абонати;
- Като цяло – не подвеждайте със заглавието! То трябва да е много ясно и конкретно, защото трябва да се стремите да го ограничите до около 30 символа… което прави цялото предизвикателство още по-сериозно.
Един пример:
Кои са 3-те иновации в продукта Х?
Urgency (Спешност)
Кажете на потребителите, че ако не отворят писмото сега, вероятно ще пропуснат ползи. За целта трябва да имате реални ползи към тях, което е колкото лесно на теория, толкова трудно на практика. Както Алекс Уилямс споделя – това е най-стария трик и именно в това може да е пречката – “имунизацията” на част от аудиторията към подобни трикове, което най-често води до Delete на мейла.
Затова, когато използвате този подход при формирането на заглавието, е по-добре да го комбинирате с някой от другите, например:
Кои са 3-те иновации в проукта Х? Кликни, научи ги и го поръчай с -50% този уикенд!
Можете да комбинирате и с други два фактора от формулата, за които ще стане дума по-надолу: релевантност + стойност
Този подход има приложение при:
- Намаления и специални оферти;
- Безплатни ресурси, уебинари и пр.;
- Промоционални условия за даден период;
- Промоционални цени за даден период;
- Апел за следене на новини или информация
около събития.
Крайната цел на Urgency е да провокира действие след отварянето на мейла, т.е. мислете и за това как да насочите абоната още в първите пиксели от е-мейл дизайна си.
Relevancy (Релевантност)
Това е може би най-голямото предизвикателство в е-мейл маркетинга днес.
За да имате релевантност, вашите мейли трябва да отговорят на очакванията на аудиторията, а за да се случи това – вие трябва да имате политика, с която да проучвате постоянно тази аудитория. Съвременния е-мейл маркетинг днес често се обръща “за помощ” към социалните мрежи, за да може всяка промоция или игра във фейсбук да доведе до някакви абонати за е-мейл маркетинга, за които сме направили проучване.
Например ако правим няколко вида реклами на различни типове таргети по интереси. Рекламите водят до форма за участие в игра (чрез фейсбук приложение), където потребителите предоставят данни за град, дата на раждане, пол и професионална област. За нуждите на е-мейл маркетинга ние имаме вече множество данни по които да си таргетираме мейлите: професия, населено място, възраст, пол, интереси (проследени от фейсбук рекламата). Така можем да пратим различни варианти на своят е-мейл бюлетин, съобразени с различните ни таргети. За тази цел се изисква доста добър софтуер за мейл маркетинг и много добро стиковане на екипите, които работят по отделните задачи: social, e-mail и пр.
Друг доста добър подход е да ги питате в самия мейл доколко той е бил полезен за тях. Това става примерно с анкетна форма тип “Звезден рейтинг” с гласуване от 1 до 5 звезди. Често се праща мейл, който води абонатите до анкета по темата с цел да се направи по детайлно проучване какви тематики искат да четат в бъдеще, какво би ги накарало да се отпишат и пр.
Най-важното нещо при Relevancy е постоянно да търсите данни за абонатите, затова изисквайте данни при другите маркетингови активности, катко по-горе дадох пример с фейсбук рекламите и промоциите.
Обобщено: как постигаме релевантност:
- Изисквайте постепенно допълващи данни: рожденна дата, любими продукти, интереси и др.;
- Включвайте адекватно е-мейл маркетинга в промоции, за да генерирате данни от участията;
- Хората се променят. Пращайте мейли с анкети за самите мейли (Пример за subject: „Омръзнаха ли ви нашите мейли?“);
- Използвайте CRM. Отчитайте кой абонат кога най-често отваря мейлите, на какво най-често клика. Търсете статистически изводи;
- Правете e-mail remarketing.
Value (Стойност)
Тук моят извод е, че се работи на принципа “Малко означава Много“. Представете си каква е вероятността един абонат, затрупан от делничните си задачи да отвори търговски мейл с приоритет пред важна бизнес кореспонденция?
При този фактор най-важен е въпросът: Доколко се определя за важен този мейл спрямо другите и спрямо всичко друго?
Как да постигнем по-добра стойност за всеки следващ е-мейл:
- Попитайте абонатите какво искат да получават;
- Създайте микроклимат в разпращането – изпращайте различни е-мейли до различни таргет групи (т.нар. варианти);
- Правете А/B тестове – изпратете едно и също съдържание, поднесено по различен начин до различна случайна или таргетирана група абонати;
- Комбинирайте с фактор Релевантност.
Стойността се измерва с данните от статистиките – правете сравнения между отделните мейли и търсете тенденции и проблеми.
Emotion (Емоция)
Предаването на емоционален заряд винаги е било предизвикателство в една толкова “осакатена” комуникация, каквато е дигиталната, в която няма мимики, жестове, интонации и пр. а само криейтиви от текст и изображения.
Все пак можем да прехвърлим елементи от т.нар. “сензорен” език.
Примери за „сензорна“ комуникация:
- Виждане – Не сте виждали нищо подобно досега!
- Докосване – Защо се чувстваме толкова зле сред раздяла?
- Вкусване – Усети нежния тръпчив вкус на горски плодове!
- Подушване – Лоши миризми в банята? Ето решение!
- Чуване – Колко често чувате да ви наричат ….?
Тук нещата влизат в полето на копирайтърите, но ние сме правили тестове как две различни изречения, еднакви по смисъл, се представят различно добре при A/B тестовете сред аудиторията. Затова всяка дума от заглавието е съществено важна за успеха му! Всяка!
… и за финал
Експериментирайте на база на C.U.R.V.E. формулата и споделете в коментарите как се получават нещата при вас. Ще се радвам да формираме дискусия по тази важна тема.
Желая ви успех!
Благодаря Ви за подкрепата! Надявам се тя да Ви бъде полезна и ще съм още по-благодарен ако напишете мнение в коментар или споделите статията в социалните мрежи.
Полезна и интересна статия. A/B тестовете са ключа към успеха, поне според мен.